Jak i po co Andrej Babiš potrząsa ČEZ-em

Bloomberg

Czeski wicepremier, minister finansów Andrej Babiš odebrał zarządowi ČEZ-u premie za zeszły rok i zaskoczył wszystkich ogłaszając, że dokona roszad w składzie rady nadzorczej firmy. Zdaniem komentatorów to element walki Babiša z premierem Bohusavem Sobotką.

Koncern energetyczny ČEZ jest formalnie kontrolowany przez ministerstwo finansów, na czele którego stoi jeden z najbogatszych ludzi w kraju, miliarder Andrej Babiš. Rząd ma ok. 70 proc. akcji (i tyleż głosów na WZA) spółki. O personaliach i podziale zysków ČEZ-u decyduje zatem szef MF. Ten zupełnie niespodziewanie ogłosił wczoraj, że podczas najbliższego ZWZ, które ma się odbyć 3 czerwca, wymieni czterech z 12 członków rady nadzorczej. Stanowisko miałby stracić m.in. były pierwszy wiceminister finansów Lukáš Wagenknecht, który w resorcie odpowiada m.in. za kontrolę finansową i za audyty. Urzędnik trafił do rady ČEZ-u wysłany tam przez… Babiša, jednak później ich drogi się rozeszły i Wagenknecht został odwołany ze stanowiska w ministerstwie, a teraz ma stracić kolejny fotel.

Komentatorzy uważają, że zapowiedziane zmiany w nadzorze koncernu to kolejna bitwa w wojnie o wpływy w tej firmie, jaką Babiš toczy z premierem Sobotką. Chodzić ma nie tylko o kontrolę nad przepływami finansowymi ČEZ-u, ale również nad informacjami, w tym informację o aktualnych i byłych zobowiązaniach podatkowych energetycznej grupy.

Inny element przepychanki na linii wicepremier-premier to decyzja Babiša o tym, by członkom zarządu ČEZ-u nie przyznawać premii za ubiegły rok. Propozycja, jaką w tej sprawie przygotowały władze koncernu mówiła o wypłacie menedżerom łącznie 23 mln koron (prawie 3,8 mln zł). Minister finansów już drugi raz z rządu zastosował ten manewr. Ostatni raz członkowie zarządu ČEZ-u dostali premie roczne w 2014 r. Było to wtedy 25,5 mln koron.

Najbliższe ZWZ spółki ma zdecydować m.in. o podziale jej zysku za zeszły rok. Zarząd proponuje wypłatę w formie dywidendy w wysokości 40 koron na akcję. W sumie do akcjonariuszy trafiłoby 21,5 mln koron, a do ministerstwa finansów 15 mld koron.

Mogą Ci się również spodobać

Szacunkowe dane Energi za IV kwartał

Energa miała w czwartym kwartale 2016 roku 502 mln zł EBITDA – wynika z ...

Rosja wydobywa ropę jak za czasów ZSRR

W styczniu tego roku wydobycie ropy naftowej przesz Rosję wróciło do poziomu sprzed rozpadu ...

Będzie większy nacisk na surowce

Poznańska grupa energetyczna pracuje nad aktualizacją strategii. Bo tę ogłoszoną we wrześniu nowy zarząd ...

Gazprom świętuje na Kremlu

Ćwierć miliona dolarów wyda Gazprom na jeden dzień świętowania jubileuszu ćwierćwiecza koncernu. Koncern podał, ...

Dobry początek branży mierników

Ten rok zapowiada się dobrze. Zamówienia płyną do nas nawet z rynków wschodnich – ...

Fala tropików stawia w gotowości energetykę

Ponad 30-stopniowe upały mogą skutkować kolejnymi rekordami zapotrzebowania. Przed nami co najmniej tydzień wysokich ...