Odpisy na prawie 5 mld zł w Tauronie

Bloomberg

Tauron przeprowadzi odpisy aktualizacyjne wartości majątku w Tauron Wytwarzanie i Tauron Ciepło w łącznej kwocie ponad 4,9 mld zł.

Katowicki koncern zdecydował się na to po zakończonych testach na utratę wartości aktywów.

Chodzi o bloki energetyczne o różnych mocach (w szczególności 200 MW i 150 MW), bloków opalanych biomasą i kogeneracyjnych. Łączna wartość oszacowanych odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych i niematerialnych aktywów trwałych oraz wartości firmy w segmencie Wytwarzanie obciążająca koszty rodzajowe wynosi 3 564 mln zł, a ich wpływ na wynik netto wynosi 2 916 mln zł. Wartość tych odpisów nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA.

W odniesieniu do jednostkowego sprawozdania finansowego przeprowadzone testy wskazały zasadność ujęcia odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości akcji i udziałów w spółkach Tauron Wytwarzanie oraz Tauron Ciepło w łącznej kwocie 4 931 mln zł.

Tauron zastrzega, że prezentowane powyżej wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów aktualizujących zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych za 2015 rok, których publikację zaplanowano na 9 marca 2016 r.

Przypomnijmy, że po III kwartale 2015 r. na odpisy aktualizacyjne zdecydowała się jako pierwsza PGE. Wartość przeszacowań sięgała 9 mld zł.

Mogą Ci się również spodobać

Polski rynek kusi obcych graczy

Firmy z Estonii, Skandynawii i Hiszpanii są zainteresowane kupowaniem spółek obrotu prądem i gazem. ...

Na stacja Orlenu pojawią się rowery

Spółka zawarła umowę z Nextbike Polska. Na jej mocy, na stacjach paliw koncernu pojawi ...

Ropy będzie pod dostatkiem przez najbliższe 5 lat

Wydobycie w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Kanadzie i Norwegii zapewni dobre zaopatrzenie w ropę naftową ...

Strategia Gaz-Systemu: Polska hubem gazowym

W Polsce na bazie infrastruktury Gaz-Systemu powstanie fizyczny hub. Ponadto spółka stawia sobie za ...

Niezależny od Rosji rurociąg tłoczy gaz do Europy

Azerbejdżan rozpoczął komercyjne dostawy gazu do Europy systemem trzech gazociągów przechodzących przez Gruzję, Turcję ...

Energa chce uznania nieważności umów na certyfikaty. Zyska 2,1 mld zł

Energa chce zaprzestać realizacji umów na kupno zielonych certyfikatów. Otrzymują je właściciele instalacji odnawialnych ...