Tania ropa zmusza do reform

Bloomberg

Eksport ropy to 80 proc. wpływów do budżetu Arabii Saudyjskiej. Jednak spadek cen tego surowca powoduje, że Rijad zastanawia się jak się… uniezależnić od ropy naftowej.

Arabia Saudyjska planuje reformy gospodarcze. Największy światowy eksporter ropy naftowej chce się od niej uniezależnić – oświadczył król tego kraju Salman. Wpływy budżetowe mają być bardziej zróżnicowane. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego 80 proc. wpływów budżetowych pochodzi ze sprzedaży ropy.

Król chce też ułatwić inwestycje krajowych oraz zagranicznych podmiotów i pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy. Król nie podał szczegółów planu reform.

Program reform ma w styczniu przedstawić następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman. Według doniesień medialnych rząd w Rijadzie zdecydował się na drastyczne ograniczenie wydatków oraz na prywatyzację, by zyskać dodatkowe środki do budżetu. Prawdopodobnie wzrośnie także akcyza na wyroby tytoniowe.

Spadek cen ropy naftowej mocno uszczuplił państwową kasę Arabii Saudyjskiej. Roczny deficyt budżetowy wynosi już ponad 100 mld dolarów. Cena ropy jest na najniższym poziomie od 11 lat. Wszystko przez duże zapasy surowca, ale także wysoką produkcję ropy przez państwa członkowskie OPEC – w tym i Arabię Saudyjską. Niedługo na rynek trafi amerykańska ropa naftowa, po zdjęciu zakazu jej eksportu, a także ropa irańska, po zdjęciu międzynarodowych sankcji z tego kraju.

Według analityków ropa musiałaby kosztować 99 dolary za baryłkę, by saudyjski budżet wrócił do normy. Teraz za baryłkę trzeba zapłacić poniżej 40 dolarów. Według wyliczeń analityków Deutsche Bank optymalna cena za baryłkę dla innych krajów-producentów to 162 dolary dla Wenezueli, dla Iranu – 125 dol., a Rosji – 100 dolarów.

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela analizuje program wsparcia odbiorców elektryczności

Polska może chronić wybranych odbiorców przed rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale musi mieć pewność, ...

TDJ sprzeda część akcji Famuru. Kurs zanurkował

Największy akcjonariusz Famuru – firma inwestycyjna TDJ zamierza sprzedać do 10 proc. akcji producenta ...

Debiut saudyjskiego Aramco tylko dla swoich

Zapowiadany jako największy w historii debiut giełdowy – saudyjskiego giganta naftowego Aramco, został poważnie ...

Sztuczna inteligencja, IoT, big data – nie należy się tego bać

Smart city to miasto zintegrowane na wielu poziomach – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji ...

Ile Ukraina płaci za gaz?

Od 101 dni Ukraina nie kupuje gazu z Rosji. Importuje go od dostawców z ...

#RZECZoBIZNESIE: Joanna Maćkowiak-Pandera: Taryfy prądu są reliktem PRLu

Nawet 160 zł rocznie mógłby oszczędzić statystyczny Kowalski, gdyby tylko delikatnie poprawić obecny kształt ...