PKN Orlen sprzedał trzy przedsiębiorstwa

Bloomberg

PKP Cargo przejmie od płockiego koncernu dwie firmy kolejowe. Trans Polonia kupi przewoźnika drogowego.

PKP Cargo kupi – jak już informowaliśmy – Orlen KolTrans i ZCP Euronaft Trzebinia, podmioty kontrolowane dotychczas przez płocki koncern. Łączna wartość transakcji to ponad 250 mln zł. Zostaną zawarte pięcioletnie umowy na obsługę logistyczną grupy PKN Orlen przez PKP Cargo. Transakcja jest warunkowa, a jej finalizacja wymaga m.in. zgody prezesa UOKiK.

– Kondycja obu kupowanych firm jest doskonała. Nie wymagają one żadnych istotnych inwestycji i działań restrukturyzacyjnych – ocenia zakup Adam Purwin, prezes PKP Cargo. Dodaje, że dzięki przejmowanym aktywom kolejowa grupa zdywersyfikuje źródła uzyskiwanych przychodów.

Dotychczas prawie połowa wpływów pochodziła z transportu węgla, przewozy paliw stanowiły kilka procent sprzedaży. Po zrealizowaniu strategii na lata 2016–2020 ich udział może wzrosnąć do 20 proc.

Jacek Neska, członek zarządu ds. handlowych PKP Cargo, tłumaczy, że przewozy paliw nie są obarczone zjawiskiem sezonowości, co stabilizuje uzyskiwane przychody w całym roku. Węgiel przewozi się głównie jesienią i zimą.

Według Piotra Nawrockiego, dyrektora działu analiz w Vestor DM, największym plusem podpisanej umowy jest mocne zwiększenie udziałów spółki w krajowym segmencie przewozów paliw, dotychczas zdominowanym przez firmy z Grupy Lotos i PKN Orlen.

– Jedynym poważnym mankamentem transakcji jest cena. Moim zdaniem PKP Cargo płaci dość drogo za przejmowane aktywa – mówi Nawrocki.

O ile spółki kupione przez PKP Cargo nadal będą pośrednio kontrolowane przez Skarb Państwa, o tyle trzecia firma transportowa sprzedana przez płocki koncern już nie.

Chodzi o Orlen Transport specjalizujący się w drogowych przewozach paliw na rzecz podmiotów z grupy PKN Orlen, którego 100 proc. udziałów nabywa giełdowa firma transportowa Trans Polonia. Wartość transakcji przekroczy 84,5 mln zł. Również ta umowa zostanie sfinalizowana pod warunkiem wyrażenia zgody przez prezesa UOKiK.

Mogą Ci się również spodobać

Polska energia elektryczna dotarła na giełdę bałtycką

Po raz pierwszy na giełdzie energii elektrycznej Nord Pool Spot we wtorek sprzedano energię ...

Rura z Norwegii zmieni reguły gry

Za kilka lat Polska będzie pozyskiwać potrzebny gaz ze źródeł innych niż rosyjskie. Będziemy ...

PKP Energetyka spiera się o dostawy prądu

Coraz więcej jest spornych spraw między podmiotami handlującymi energią. Winne są spadające hurtowe ceny. ...

Gazowy triumwirat kontra Rosja

Polska, Ukraina i USA zawarły sojusz mający jeden cel – zmniejszyć zależność regionu od ...

Lasy dla klimatu

Mamy coraz więcej lasów, które produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i łagodzą klimat – ...

PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Sukcesem zakończyły się prace wiertnicze na obszarze koncesji PL838. Z wstępnych wyliczeń wynika, że ...