PKN Orlen sprzedał trzy przedsiębiorstwa

Bloomberg

PKP Cargo przejmie od płockiego koncernu dwie firmy kolejowe. Trans Polonia kupi przewoźnika drogowego.

PKP Cargo kupi – jak już informowaliśmy – Orlen KolTrans i ZCP Euronaft Trzebinia, podmioty kontrolowane dotychczas przez płocki koncern. Łączna wartość transakcji to ponad 250 mln zł. Zostaną zawarte pięcioletnie umowy na obsługę logistyczną grupy PKN Orlen przez PKP Cargo. Transakcja jest warunkowa, a jej finalizacja wymaga m.in. zgody prezesa UOKiK.

– Kondycja obu kupowanych firm jest doskonała. Nie wymagają one żadnych istotnych inwestycji i działań restrukturyzacyjnych – ocenia zakup Adam Purwin, prezes PKP Cargo. Dodaje, że dzięki przejmowanym aktywom kolejowa grupa zdywersyfikuje źródła uzyskiwanych przychodów.

Dotychczas prawie połowa wpływów pochodziła z transportu węgla, przewozy paliw stanowiły kilka procent sprzedaży. Po zrealizowaniu strategii na lata 2016–2020 ich udział może wzrosnąć do 20 proc.

Jacek Neska, członek zarządu ds. handlowych PKP Cargo, tłumaczy, że przewozy paliw nie są obarczone zjawiskiem sezonowości, co stabilizuje uzyskiwane przychody w całym roku. Węgiel przewozi się głównie jesienią i zimą.

Według Piotra Nawrockiego, dyrektora działu analiz w Vestor DM, największym plusem podpisanej umowy jest mocne zwiększenie udziałów spółki w krajowym segmencie przewozów paliw, dotychczas zdominowanym przez firmy z Grupy Lotos i PKN Orlen.

– Jedynym poważnym mankamentem transakcji jest cena. Moim zdaniem PKP Cargo płaci dość drogo za przejmowane aktywa – mówi Nawrocki.

O ile spółki kupione przez PKP Cargo nadal będą pośrednio kontrolowane przez Skarb Państwa, o tyle trzecia firma transportowa sprzedana przez płocki koncern już nie.

Chodzi o Orlen Transport specjalizujący się w drogowych przewozach paliw na rzecz podmiotów z grupy PKN Orlen, którego 100 proc. udziałów nabywa giełdowa firma transportowa Trans Polonia. Wartość transakcji przekroczy 84,5 mln zł. Również ta umowa zostanie sfinalizowana pod warunkiem wyrażenia zgody przez prezesa UOKiK.

Mogą Ci się również spodobać

Co będzie z podatkiem od farm wiatrowych?

Jedyny jak dotąd wyrok przed bydgoskim sądem administracyjnym dotyczący interpretacji przepisów w zakresie naliczania ...

Lepsze wyniki Enei po trzech kwartałach

Zysk netto Enei, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w III kwartale 2015 roku ...

Turecki Potok wyszedł z wody

Dziś połączone zostały podmorska i lądowa część rosyjskiego gazociągu do Turcji. Całość ma być ...

Łotewskie firmy płaczą na Nord Stream 2

Dwie łotewskie firmy wystąpiły do rządu o odszkodowanie za straty, która poniosły w wyniku ...

TGE w trudnym momencie

Zależna od GPW spółka deklaruje otwartość na postulaty rynku. Za kilka dni zaczną się ...

Bezpieczny przesył energii

Pora na pełną integrację systemów energetycznych Unii Europejskiej i NATO w regionie Morza Bałtyckiego ...