PKN Orlen sprzedał trzy przedsiębiorstwa

Bloomberg

PKP Cargo przejmie od płockiego koncernu dwie firmy kolejowe. Trans Polonia kupi przewoźnika drogowego.

PKP Cargo kupi – jak już informowaliśmy – Orlen KolTrans i ZCP Euronaft Trzebinia, podmioty kontrolowane dotychczas przez płocki koncern. Łączna wartość transakcji to ponad 250 mln zł. Zostaną zawarte pięcioletnie umowy na obsługę logistyczną grupy PKN Orlen przez PKP Cargo. Transakcja jest warunkowa, a jej finalizacja wymaga m.in. zgody prezesa UOKiK.

– Kondycja obu kupowanych firm jest doskonała. Nie wymagają one żadnych istotnych inwestycji i działań restrukturyzacyjnych – ocenia zakup Adam Purwin, prezes PKP Cargo. Dodaje, że dzięki przejmowanym aktywom kolejowa grupa zdywersyfikuje źródła uzyskiwanych przychodów.

Dotychczas prawie połowa wpływów pochodziła z transportu węgla, przewozy paliw stanowiły kilka procent sprzedaży. Po zrealizowaniu strategii na lata 2016–2020 ich udział może wzrosnąć do 20 proc.

Jacek Neska, członek zarządu ds. handlowych PKP Cargo, tłumaczy, że przewozy paliw nie są obarczone zjawiskiem sezonowości, co stabilizuje uzyskiwane przychody w całym roku. Węgiel przewozi się głównie jesienią i zimą.

Według Piotra Nawrockiego, dyrektora działu analiz w Vestor DM, największym plusem podpisanej umowy jest mocne zwiększenie udziałów spółki w krajowym segmencie przewozów paliw, dotychczas zdominowanym przez firmy z Grupy Lotos i PKN Orlen.

– Jedynym poważnym mankamentem transakcji jest cena. Moim zdaniem PKP Cargo płaci dość drogo za przejmowane aktywa – mówi Nawrocki.

O ile spółki kupione przez PKP Cargo nadal będą pośrednio kontrolowane przez Skarb Państwa, o tyle trzecia firma transportowa sprzedana przez płocki koncern już nie.

Chodzi o Orlen Transport specjalizujący się w drogowych przewozach paliw na rzecz podmiotów z grupy PKN Orlen, którego 100 proc. udziałów nabywa giełdowa firma transportowa Trans Polonia. Wartość transakcji przekroczy 84,5 mln zł. Również ta umowa zostanie sfinalizowana pod warunkiem wyrażenia zgody przez prezesa UOKiK.

Mogą Ci się również spodobać

Surowce dadzą zarobić w 2018 roku?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: TGE jeszcze świętuje Pierwsze tegoroczne sesje ...

Jaka powinna być polska energetyka przyszłości

Energetyka nieuchronnie musi się zmieniać. Jak jednak te zmiany odpowiedzialnie przeprowadzić w polskich warunkach. ...

Brudna ropa dopłynęła do Polski

Zanieczyszczona ropa z Rosji dopłynęła przez Białoruś do Polski rurociągiem Przyjaźń. PKN Orlen potwierdził ...

PGNiG zarobi na PGG w 2020 r.

W 2020 r. inwestycja PGNiG w Polską Grupę Górniczą będzie zyskowna – powiedział w ...

Ukraina, Słowacja i Węgry nie przyjmują rosyjskiej ropy

Ukraina przerwała tranzyt rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń. Ropa nie płynie na Słowację i ...

Poduszka warta 40 miliardów dolarów

Koncern paliwowy Surgutnieftiegaz posiada największe zasoby gotówki wśród firm z branży. W minionym roku ...