Ruszyły zmiany w PKN Orlen

Bloomberg

Wojciech Jasiński został powołany na prezesa spółki na nową kadencję. Otrzymał też misję utworzenia zarządu. W ścisłym kierownictwie nie będzie Sławomira Jędrzejczyka i Piotra Chełmińskiego.

Rada nadzorcza PKN Orlen podjęła decyzję o powołaniu Wojciecha Jasińskiego na stanowisko prezesa spółki, na nową, trzyletnią kadencję. Jednocześnie powierzyła mu misję utworzenia zarządu nowej kadencji. Ta zacznie się po zakończeniu zwyczajnego walnego zgromadzenia firmy zwołanego na 30 czerwca.

Jasiński funkcję szefa płockiego koncernu pełni już od 16 grudnia 2015 r. Pozostania na tym stanowisku mógł być pewny ze względu na swoją silną pozycję w rządzącej partii. Od wielu lat jest bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego PiS. Zanim zaczął kierować PKN Orlenem, od września 2000 r. do lipca 2001 r., pełnił funkcję wiceministra w resorcie sprawiedliwości. Z kolei od lutego 2006 r. do listopada 2007 r. piastował stanowisko ministra skarbu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W zarządzaniu firmami nie miał wcześniej większego doświadczenia.

Dziś już wiadomo, że do zarządu PKN Orlen nowej kadencji nie wejdą Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych oraz Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki. Obaj złożyli właśnie oświadczenie, że nie będą ubiegać się o stanowiska w ścisłym kierownictwie firmy. Pierwszy z nich do zarządu był powołany jeszcze w czerwcu 2008 r., a drugi w marcu 2012 r. Tym samym pełnili funkcje kierownicze jeszcze za czasów Jacka Krawca, osoby mocno kojarzonej z byłym premierem Donaldem Tuskiem.

Na razie nie wiadomo, czy i jakie szanse na powtórne wejście do zarządu mają trzej pozostali jego członkowie. Aż od 1993 r. z PKN Orlenem związany jest Krystian Pater, obecny członek zarządu ds. produkcji. Pierwszy raz do zarządu był powołany w 2007 r. Stosunkowo niedawno do ścisłego kierownictwa weszli za to Mirosław Kochalski, wiceprezes ds. korporacyjnych oraz Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. sprzedaży.

Mogą Ci się również spodobać

Nord Stream 2 i ukraiński krzyk rozpaczy

Kijów otwiera drzwi najbogatszej spółki paliwowo-energetycznej dla zagranicznych inwestorów i liczy, że to powstrzyma ...

Gazprom kończy przesyłać gaz przez Ukrainę

Rosyjski gigant naftowy zaczął powiadamiać kraje graniczące z Ukrainą, że od 2020 r przerywa ...

Siła Syberii coraz droższa

Gazociąg z Syberii do Chin podrożał o równowartość blisko 2 mld dol. Gazprom tłumaczy ...

Lotos poprawił wyniki. W tym roku będzie trudniej

W IV kwartale koncern istotnie poprawił wyniki. W tym roku będzie już o to ...

BGK pomoże sfinansować budowę elektrowni gazowej

Grupa Azoty Puławy i należąca do chemicznej spółki Elektrownia Puławy podpisały z Bankiem Gospodarstwa ...

Brak porozumienia klimatycznego groźny dla UE

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej może być skuteczna jedynie w ramach globalnego porozumienia. CEEP: Brak ...