Ruszyły zmiany w PKN Orlen

Bloomberg

Wojciech Jasiński został powołany na prezesa spółki na nową kadencję. Otrzymał też misję utworzenia zarządu. W ścisłym kierownictwie nie będzie Sławomira Jędrzejczyka i Piotra Chełmińskiego.

Rada nadzorcza PKN Orlen podjęła decyzję o powołaniu Wojciecha Jasińskiego na stanowisko prezesa spółki, na nową, trzyletnią kadencję. Jednocześnie powierzyła mu misję utworzenia zarządu nowej kadencji. Ta zacznie się po zakończeniu zwyczajnego walnego zgromadzenia firmy zwołanego na 30 czerwca.

Jasiński funkcję szefa płockiego koncernu pełni już od 16 grudnia 2015 r. Pozostania na tym stanowisku mógł być pewny ze względu na swoją silną pozycję w rządzącej partii. Od wielu lat jest bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego PiS. Zanim zaczął kierować PKN Orlenem, od września 2000 r. do lipca 2001 r., pełnił funkcję wiceministra w resorcie sprawiedliwości. Z kolei od lutego 2006 r. do listopada 2007 r. piastował stanowisko ministra skarbu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W zarządzaniu firmami nie miał wcześniej większego doświadczenia.

Dziś już wiadomo, że do zarządu PKN Orlen nowej kadencji nie wejdą Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych oraz Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki. Obaj złożyli właśnie oświadczenie, że nie będą ubiegać się o stanowiska w ścisłym kierownictwie firmy. Pierwszy z nich do zarządu był powołany jeszcze w czerwcu 2008 r., a drugi w marcu 2012 r. Tym samym pełnili funkcje kierownicze jeszcze za czasów Jacka Krawca, osoby mocno kojarzonej z byłym premierem Donaldem Tuskiem.

Na razie nie wiadomo, czy i jakie szanse na powtórne wejście do zarządu mają trzej pozostali jego członkowie. Aż od 1993 r. z PKN Orlenem związany jest Krystian Pater, obecny członek zarządu ds. produkcji. Pierwszy raz do zarządu był powołany w 2007 r. Stosunkowo niedawno do ścisłego kierownictwa weszli za to Mirosław Kochalski, wiceprezes ds. korporacyjnych oraz Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. sprzedaży.

Mogą Ci się również spodobać

HEG zarezerwuje moce w Baltic Pipe

Spółka podjęła już pozytywną decyzję w sprawie udziału w procedurze open season na polsko-duński ...

Bruksela sfinansuje Balticconnector

Komisja Europejska zatwierdziła wydzielenie 187,5 mln euro wsparcia dla gazociągu między Estonią a Finlandią. ...

Niemcy i Dania razem wspierają fotowoltaikę

Niemcy i Dania częściowo otworzyły swoje systemy wsparcia dla fotowoltaiki. To pierwsza taka współpraca ...

PGNiG wypracowuje słabsze wyniki

Koncern zanotował w III kwartale spadek przychodów i zysków. Z kolei w latach 2016-2018 ...

50. dostawa LNG w Świnoujściu

W najbliższą niedzielę do Świnoujścia przypłynie 50. statek ze skroplonym gazem ziemnym. Tym samym ...

Uczynią ziemię wspaniałą czy usuną konkurentów

Ekologiczny świat można budować bez Ameryki, a nawet wbrew niej – uważa prezydent Francji ...