Wysokie zarobki zarządu Orlenu

Bloomberg

W 2015 r. łączne wynagrodzenia, premie i inne świadczenia zarządu płockiego koncernu wyniosły 13,5 mln zł. W efekcie były o 14,8 proc. wyższe niż w 2014 r.

W ubiegłym roku łączne wynagrodzenia i inne świadczenia zarządu wyniosły 7,2 mln zł, a premie za rok poprzedni 6,3 mln zł. W efekcie ich łączny poziom był o 14,8 proc. wyższy niż w 2014 r.

Najwięcej zarobił Jacek Krawiec, który do 16 grudnia pełnił funkcje prezesa PKN Orlen. Otrzymał 1,7 mln zł pensji i 1,5 mln zł premii. Na tym jednak nie koniec. W tym roku zarządowi będzie należeć się premia za wyniki ubiegłego roku w kwocie 6,7 mln zł, z czego 1,6 mln zł zainkasuje Krawiec. Były prezes PKN Orlen dostanie też 3,4 mln zł z tytułu odprawy i zakazu konkurencji.

Wysokie uposażania ma też rada nadzorcza. W 2015 r. jej łączne wynagrodzenie wyniosło 1,5 mln zł. Średnio na jednego członka rady przypadło po 164 tys. zł.

Zarząd PKN Orlen rekomenduje, aby zwyczajne walne zgromadzenie podjęło decyzję o przeznaczeniu na dywidendę 855,4 mln zł z ubiegłorocznego zysku spółki, który wyniósł 1,05 mld zł. W efekcie na każdą akcję może przypaść po 2 zł. Proponuje też wyznaczenie dnia dywidendy na 15 lipca, a wypłatę na 5 sierpnia.

Jeśli akcjonariusze zaakceptują propozycję zarządu, to w tym roku płocki koncern wypłaci najwyższą dywidendę od 2005 r., gdy na każdy walor przypadło po 2,13 zł. Dla porównania w ubiegłym roku wyniosła 1,65 zł.

Mogą Ci się również spodobać

Kurtyka: Będziemy szli w kierunku energetyki jądrowej

Małe reaktory jądrowe w wielu miejscach Polski to obiecująca przyszłość – mówił Michał Kurtyka, ...

Japonia: kolejny reaktor zatrzymany po Fukushimie znów działa

Trzeci reaktor japońskiej elektrowni atomowej Ikata w prefekturze Ehima znów działa. Uruchomienie reaktora nastąpiło ...

Ukarane litewskie koleje odbudowały rozebraną linię Orlenu

Ukarane przez Komisję Europejską litewskie koleje, odbudowały rozebraną wcześniej linię do rafinerii Orlenu w ...

Stacje Statoil znikną z Polski

Norweski koncern Statoil zdecydował się na rebranding swoich stacji benzynowych. Od maja przyszłego roku ...

PGNiG wybuduje więcej gazociągów dystrybucyjnych

Tylko w tym roku koncern przeznaczy na rozbudowę krajowej sieci prawie 2 mld zł. ...

Litwa ma kłopot z gazociągiem do Polski

Wilno ma opóźnienie w starcie budowy swojej części gazociągu GIPL, który połączy Litwę z ...