OPEC coraz bliżej cięcia limitu w wydobyciu ropy

Post Image
Post Image

Kartel eksporterów jest coraz bliżej porozumienia o zmniejszeniu poziomu wydobycia. Kluczowa stała się zmiana postawy Iranu, który dotychczas był przeciwny jakimkolwiek ograniczeniom.

Na ostatnim spotkaniu ministrów ds. ropy krajów OPEC w Katarze Irańczycy mieli zasygnalizować, że po spełnieniu kilku warunków przez pozostałych członków kartelu są skłonni przystać na ograniczenie produkcji. Narada odbyła się po zakończonej w ostatni piątek konferencji największych światowych producentów gazu. Na ile jednak irańskie ustępstwa są realne, trudno powiedzieć, ponieważ w Katarze nie było przedstawiciela Teheranu – Bijana Zanganeha.

Według nieformalnych informacji Irańczycy, którzy dotychczas zastrzegali się, że nie przystaną na żadne ograniczenia, teraz mieli przystać na limit 3,92 mln baryłek dziennie, chociaż kierownictwo OPEC upierało się, że nie może on przekroczyć 3,6 mln baryłek dziennie. Przed wprowadzeniem sankcji ten kraj produkował po 4,2 mln baryłek. I przez kilka miesięcy Bijan Zanganeh utrzymywał, że dopiero po osiągnięciu takiego poziomu produkcji jest gotów rozmawiać o jakichkolwiek samoograniczeniach.

Ostateczne decyzje mają zostać podjęte podczas konferencji ministerialnej OPEC w Wiedniu 30 listopada. Przedstawiciel Iranu nie chciał wcześniej ujawnić żadnych szczegółów. Powiedział jedynie, że „jest dobrej myśli”.

Z kolei saudyjski minister ds. ropy Chalid al-Falih zapewniał, że „spotkanie przebiegało w świetnej atmosferze”, ale znów odmówił jakichkolwiek szczegółów.

Gdyby rzeczywiście OPEC udało się dojść do porozumienia we własnym gronie, to nie jest wykluczony udział w nowej umowie także Rosji.

– Wydaje mi się, że OPEC rzeczywiście jest coraz bliższy porozumienia. A jeśli zostanie ono osiągnięte, to i Rosja jest gotowa do niego przystąpić, przynajmniej na sześć miesięcy, a może nawet i na dłużej – mówił w Katarze rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak.

Ze swojej strony dodał, że wie również o innych producentach (niebędących członkami kartelu), którzy są zainteresowani taką umową. W piątek po południu azerskie Ministerstwo Energetyki zapowiedziało wysłanie swojej delegacji na rozmowy z OPEC.

Rynek ropy jednak nie potraktował poważnie zapewnień OPEC i pozostałych producentów. Ropa staniała o dolara z porannego notowania na poziomie 46,52 dol. za baryłkę.

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Michał Ćwil: Rząd nie chce rozwoju OZE

Dzisiaj dopłacamy do źródeł konwencjonalnych więcej niż do źródeł zielonych – mówi Michał Ćwil, ...

#RZECZoBIZNESIE: Na wzrosty cen ropy jeszcze poczekamy

Ceny ropy naftowej odbiły, ale nadal pozostają na stosunkowo niskich poziomach. Jak długo będzie ...

Energetyczne wampiry

Polskie domy są dziurawe jak szwajcarski ser. Ucieka z nich ciepło, a wraz z ...

Elektrownie wodne w starych kopalniach

Jest pomysł, by w wyrobiskach górniczych magazynować energię z odnawialnych źródeł. To jednak kosztowna ...

Wiatraki wyższe od Pałacu Kultury obniżają koszty

Jesteśmy przygotowani na takie wiatraki. Bardzo dużo polskich przedsiębiorstw już eksportuje swoje usługi i ...

Sukces wezwania PKN Orlen na akcje Unipetrolu

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Komisja Europejska zgodziła się na rynek ...