Gazociąg na Żerań gotowy

Gazociąg do Elektrociepłowni Żerań jest gotowy do użytku na miesiąc przed planowanym terminem, a na dodatek – niemal 30 mln zł taniej niż planowano. Instalacja o średnicy 500 mm i długości ok. 10 km pozwala zasilać żerańską elektrociepłownię gazowej i w sporej mierze wyeliminować używany tam węgiel.

 

– To inwestycja przeprowadzona w sposób nowatorski i dotyczy elektrociepłowni bardzo ważnej dla Warszawy – podkreślał podczas poniedziałkowego briefingu w siedzibie Gaz-Systemu w podwarszawskim Nieporęcie Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Według Naimskiego, wybudowany przez Gaz-System gazociąg jest częścią strategii, polegającej na tworzeniu możliwości produkcji energii z tego niskoemisyjnego surowca. Inwestycja ma więc służyć zarówno miastu – poprzez redukcję szkodliwego smogu – jak i firmie Gaz-System, ze względu na nowatorskie technologie zastosowane podczas budowy, które zostały przez wykonawcę przetestowane i będą stosowane w przyszłości.

 

 

– Ten gazociąg był dużym wyzwaniem i najdroższą z naszych realizacji w przeliczeniu na kilometr. Wynika to, oczywiście, z silnie zurbanizowanego i uprzemysłowionego terenu, przez który przebiega – wskazywał podczas briefingu Tomasz Stępień, prezes firmy Gaz-System. Jak podkreślił, udało się zrealizować tę inwestycję znacznie taniej niż planowano: budżet przewidywał koszty znacznie przekraczające 100 mln, ostatecznie dobiły one 75 mln zł.

Jak tłumaczył Tomasz Stępień, dzięki możliwości wykorzystania gazu na Żeraniu, tamtejsza elektrociepłownia będzie mogła zredukować zużycie węgla aż o 64 proc. – To o 17 tysięcy wagonów węgla mniej – podsumowywał obrazowo.

Kiedy gaz popłynie na Żerań zależeć będzie teraz od PGNiG Termika. Próbny przesył gazu odbędzie się 1 października. Gaz-System przypomniał też o swojej obietnicy: nasadzenia 1500 drzew na terenie, na którym prowadzono prace – z wyłączeniem 6-metrowego pasa bezpośrednio nad gazociągiem, który musi pozostać bez drzew.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Oczekiwano lepszych wyników w Lotosie

W 2015 r. koncern zanotował rekordowy oczyszczony zysk EBITDA LIFO. Mimo to poniósł czystą ...

PGNiG podpisało umowy z 11 firmami

Koncern będzie świadczył tzw. usługę biletową utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego o wolumenie około ...

Sułtan sięga po irański gaz

Gazociąg z Iranu do Omanu mogą zbudować zachodnie koncerny i… Gazprom. Iran i Sułtanat ...

PGE uruchomiło farmę Lotnisko

Polska Grupa Energetyczna oddała do użytku farmę wiatrową Lotnisko o mocy 90 MW. To ...

Termika chce kupić ciepłownie od JSW

PGNiG Termika potwierdza zainteresowanie zakupem aktywów ciepłowniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Spółka wysłała ofertę ...

Przed nami lata taniej ropy

W przyszłym roku średnia cena baryłki Brenta wyniesie ok. 56 dol. Do 80 dol. ...