Gazociąg na Żerań gotowy

Gazociąg do Elektrociepłowni Żerań jest gotowy do użytku na miesiąc przed planowanym terminem, a na dodatek – niemal 30 mln zł taniej niż planowano. Instalacja o średnicy 500 mm i długości ok. 10 km pozwala zasilać żerańską elektrociepłownię gazowej i w sporej mierze wyeliminować używany tam węgiel.

 

– To inwestycja przeprowadzona w sposób nowatorski i dotyczy elektrociepłowni bardzo ważnej dla Warszawy – podkreślał podczas poniedziałkowego briefingu w siedzibie Gaz-Systemu w podwarszawskim Nieporęcie Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Według Naimskiego, wybudowany przez Gaz-System gazociąg jest częścią strategii, polegającej na tworzeniu możliwości produkcji energii z tego niskoemisyjnego surowca. Inwestycja ma więc służyć zarówno miastu – poprzez redukcję szkodliwego smogu – jak i firmie Gaz-System, ze względu na nowatorskie technologie zastosowane podczas budowy, które zostały przez wykonawcę przetestowane i będą stosowane w przyszłości.

 

 

– Ten gazociąg był dużym wyzwaniem i najdroższą z naszych realizacji w przeliczeniu na kilometr. Wynika to, oczywiście, z silnie zurbanizowanego i uprzemysłowionego terenu, przez który przebiega – wskazywał podczas briefingu Tomasz Stępień, prezes firmy Gaz-System. Jak podkreślił, udało się zrealizować tę inwestycję znacznie taniej niż planowano: budżet przewidywał koszty znacznie przekraczające 100 mln, ostatecznie dobiły one 75 mln zł.

Jak tłumaczył Tomasz Stępień, dzięki możliwości wykorzystania gazu na Żeraniu, tamtejsza elektrociepłownia będzie mogła zredukować zużycie węgla aż o 64 proc. – To o 17 tysięcy wagonów węgla mniej – podsumowywał obrazowo.

Kiedy gaz popłynie na Żerań zależeć będzie teraz od PGNiG Termika. Próbny przesył gazu odbędzie się 1 października. Gaz-System przypomniał też o swojej obietnicy: nasadzenia 1500 drzew na terenie, na którym prowadzono prace – z wyłączeniem 6-metrowego pasa bezpośrednio nad gazociągiem, który musi pozostać bez drzew.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Propozycja posłów PiS prezentem dla dużej energetyki

Informacje medialne o poselskim projekcie (PiS) noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ...

Europarlament przeciw Nord Stream-2

Projekt rozbudowy rosyjskiego gazociągu pod dnem Bałtyku jest sprzeczny z interesami Unii – napisano ...

PGNiG ma pomysł na czystszą i tańszą energię

Polska jest w stanie obniżyć emisje gazów cieplarnianych, jeśli zdecyduje się na inwestycje w ...

Nord Stream 2 odpowie Polsce

Do najbliższego wtorku Polska otrzyma oficjalną odpowiedź uczestników projektu Nord Stream-2. Na razie na ...

Elektrownie wodne na celowniku ekologów

Ambicje organizacji ekologicznych rosną wraz z ich siłą przebicia. Teraz chcą, by Komisja Europejska ...

Kijów mocno stawia na atom i źródła odnawialne

Władze w Kijowie przyjęły strategię energetyczną kraju do 2035 r. Główny cel: dwukrotne zmniejszenie ...