Gazprom okradziony na 0,5 mld dolarów przez swoich dyrektorów

Bloomberg

Wielki skandal w Gazpromie. W środę FSB zatrzymała 32-letniego senatora z Północnego Kaukazu. Został oskarżony o mord dwóch osób i udział w zorganizowanej grupie przestępczą, która okradła Gazprom na równowartość co najmniej 455 mln dolarów. Na czele grupy stał ojciec senatora – doradca szefa spółki Gazpromu. A tworzyli ją szefowie gazowych firm na Kaukazie.

Senator Raul Araszukow, jego ojciec Rauf oraz szefowie największych przedsiębiorstw gazowych Północnego Kaukazu tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą. „ W ramach sprawy karnej o kradzież gazu ziemnego z Gazpromu trwają obecnie zatrzymania czterech szefów firm z sektora gazowego Północno-Kaukaskiego Okręgu Federalnego” – poinformowała media Swietłana Pietrenko przedstawicielka Komitetu Śledczego Rosji.

Aresztowani zamawiali w Gazpromie wielkie ilości gazu dla swoich firm i na podstawionych odbiorców – w rzeczywistości 2-3 razy więcej niż wynosiły potrzeby. Nadwyżki sprzedawali inkasując należności na prywatnych kontach, opisuje agencja Prime.
Na czele grupy stał Rauf Araszukow ojciec senatora Raula Araszukowa i doradca prezesa Gazprom Meżregiongaz – wielkiej spółki Gazpromu, która obsługuje rynek rosyjski.
Kiedy funkcjonariusze pojawili się w środę na sali obrad Rady Federacji, senator Raul Araszukow bez powodzenia próbował uciec. Postawione mu zarzuty są bardzo ciężkie: zabójstwo dwóch osób, udział w grupie przestępczej oraz stosowanie nacisków i gróźb wobec śledczego.

Równocześnie agenci zatrzymali też ojca senatora. To on jest uważany za twórcę i szefa bandy. Został oskarżony o kierowanie grupą i zagarnięcie co najmniej 30 mld rubli (dziś to 455 mln dol.) na szkodę Gazpromu. Araszukow starszy stworzył całą sieć powiązań w gazowym sektorze na rosyjskim Kaukazie. Ulokował w firmach swoich krewnych i pociotków wykorzystują swoje kontakty z pracy w Gazpromie. Całą środę w biurach firm Gazpromu i powiązanych z aresztowanymi od Sankt Petersburga i Moskwę po Saratow i Machaczkałę, trwały przeszukania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Korytarz na rzecz bezpieczeństwa

Budowa terminalu naftowego w Gdańsku to nasz priorytet – mówi Marcin Moskalewicz, prezes PERN ...

Tauron nie wyklucza rezygnacji z niektórych projektów

Kierujący od wczoraj Tauronem prezes Remigiusz Nowakowski zapowiada przegląd projektów inwestycyjnych spółki. Kluczowym elementem ...

Prawo dla ekosiłowni do poprawki

Brukseli nie podobają się zapisy noweli ustawy o odnawialnych źródłach. Sprawą zajął się UOKiK. ...

Gazprom zaprasza Bałtyk na aukcje

Rosjanom kończą się kontrakty na dostawy gazu do republik bałtyckich. Gazprom zapowiedział wystawienie surowca ...

Energia dla miasta 2050

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną warto postawić ma odnawialne źródła energii oraz ...

Warto skarżyć MSR

Złożenie przez polski rząd pozwu do Trybunału Sprawiedliwości UE o stwierdzenie nieważności ustanowienia energetycznej ...