Gazprom okradziony na 0,5 mld dolarów przez swoich dyrektorów

Bloomberg

Wielki skandal w Gazpromie. W środę FSB zatrzymała 32-letniego senatora z Północnego Kaukazu. Został oskarżony o mord dwóch osób i udział w zorganizowanej grupie przestępczą, która okradła Gazprom na równowartość co najmniej 455 mln dolarów. Na czele grupy stał ojciec senatora – doradca szefa spółki Gazpromu. A tworzyli ją szefowie gazowych firm na Kaukazie.

Senator Raul Araszukow, jego ojciec Rauf oraz szefowie największych przedsiębiorstw gazowych Północnego Kaukazu tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą. „ W ramach sprawy karnej o kradzież gazu ziemnego z Gazpromu trwają obecnie zatrzymania czterech szefów firm z sektora gazowego Północno-Kaukaskiego Okręgu Federalnego” – poinformowała media Swietłana Pietrenko przedstawicielka Komitetu Śledczego Rosji.

Aresztowani zamawiali w Gazpromie wielkie ilości gazu dla swoich firm i na podstawionych odbiorców – w rzeczywistości 2-3 razy więcej niż wynosiły potrzeby. Nadwyżki sprzedawali inkasując należności na prywatnych kontach, opisuje agencja Prime.
Na czele grupy stał Rauf Araszukow ojciec senatora Raula Araszukowa i doradca prezesa Gazprom Meżregiongaz – wielkiej spółki Gazpromu, która obsługuje rynek rosyjski.
Kiedy funkcjonariusze pojawili się w środę na sali obrad Rady Federacji, senator Raul Araszukow bez powodzenia próbował uciec. Postawione mu zarzuty są bardzo ciężkie: zabójstwo dwóch osób, udział w grupie przestępczej oraz stosowanie nacisków i gróźb wobec śledczego.

Równocześnie agenci zatrzymali też ojca senatora. To on jest uważany za twórcę i szefa bandy. Został oskarżony o kierowanie grupą i zagarnięcie co najmniej 30 mld rubli (dziś to 455 mln dol.) na szkodę Gazpromu. Araszukow starszy stworzył całą sieć powiązań w gazowym sektorze na rosyjskim Kaukazie. Ulokował w firmach swoich krewnych i pociotków wykorzystują swoje kontakty z pracy w Gazpromie. Całą środę w biurach firm Gazpromu i powiązanych z aresztowanymi od Sankt Petersburga i Moskwę po Saratow i Machaczkałę, trwały przeszukania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włosi wchodzą do Bałtyku

Firma włoskiego koncernu Eni położy ostatni podmorski odcinek gazociągu Nord Stream 2 na dnie ...

Partnerstwa publiczno-prywatne – szansa na szybki rozwój miast

Prywatne przedsiębiorstwa zaawansowane technologicznie na co dzień zajmują się innowacyjnymi rozwiązaniami dla konsumentów i ...

Będzie coraz mniej prądu z węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Będzie coraz mniej prądu z węgla ...

Gazprom dopieszcza Francję w Carskim Siole

Rosjanie zorganizowali uroczyste obchody 40-lecia podpisania pierwszej umowy gazowej z Francją. Ale nie o ...

Obniżenie rachunków za prąd pochłonie 9 mld zł

Dzięki wprowadzeniu czterech mechanizmów, rachunki za energię elektryczną dla wszystkich odbiorców mają pozostać na ...

Proppé (WWF): pieniądze z uprawnień do emisji CO2 można wydać lepiej

Nie widzę sensu w pomysłach rządu, chyba, że lista została pokazana od najmniej ważnych ...