Hiszpanie dostali pierwszy gaz z Rosji

Bloomberg

Jeden z nielicznych krajów Europy, który dotąd nie importował rosyjskiego gazu, dostał pierwszą partię LNG z Półwyspu Jamalskiego. Kontrakt podpisano na 24 lata.

Koncern Novatek poinformował, że gazowiec klasy lodowej Arc7 o pojemności 170 tys m3 LNG dostarczył pierwszą partię surowca do atlantyckiego portu Mugardos w hiszpańskiej Galicji. To pierwsza dostawa z długoterminowego kontraktu, który hiszpański Gas Natural Fenosa zawarł ze spółką Jamal LNG, której liderem jest Novatek. Kontrakt zakłada dostawy po 2,5 mln ton LNG (odpowiada 3 mld m3 gazu rurociągowego) rocznie  przez 24 lata.

– Pierwsza wyładowana dla Fenosa partia, jest pierwszym gazem z Rosji dostarczonym na podstawie kontraktu długoterminowego do Hiszpanii, gdzie nie dociera rosyjski gaz gazociągowy (czyli Gazprom-red). Będziemy dostarczać ten czysty ekologicznie surowiec przez długie lata – podkreślił Leonid Michelson, prezes i największy indywidualny udziałowiec Novateku. Rosjanie mają w projekcie 50,1 proc., francuski Total 20 proc. podobnie jak chiński CNPC a Fundusz Szlaku Jedwabnego -9,9 proc..
W piątek Novatek i południowokoreański KOGAS podpisały memorandum o współpracy przy projekcie Arctic LNG-2. Leonid Michelson zaznaczył, że priorytetem dla Novateku jest region Azji i Pacyfiku. Tam popyt na LNG rośnie najszybciej, a liderem tempa wzrostu jest Korea Południowa.

Novatek działa w okręgu Jamalsko-Nienieckim, gdzie w 2017 r uruchomił największy (moc docelowa to 164 mld m3) w Rosji zakład produkcji gazu skroplonego (koszt to 26 mld dol.). Ten region to 80 proc. gazu wydobywanego w Rosji i 15 proc. światowego wydobycia. Novatek jest spółką publiczną notowaną na moskiewskiej giełdzie oraz na Londyńskiej giełdzie LSE (papiery GDR).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Za dużo infrastruktury gazowej

Energy Union Choices przekonuje, że UE powinna ograniczyć inwestycje w nową infrastrukturę gazową. Dzięki ...

Coraz ważniejsi prosumenci

W Polsce szukamy firm, dzięki którym poszerzymy ofertę o nowe produkty. I nie planujemy ...

Taniego LNG będzie coraz więcej

Ceny skroplonego gazu mocno spadają. Po starcie gazoportu powinna na tym skorzystać Polska. Także ...

Gazprom połknął więcej Europy

Jeszcze nigdy udział Gazpromu w europejskim gazowym rynku nie był tak duży. Koncern ma ...

Kamrat w zarządzie Energi

Waldemar Kamrat został oddelegowany do pełnienia funkcji członka zarządu Energi. Zaledwie od czwartku zasiadał ...

Wybieramy ciepłe okna

Okno tym skuteczniej chroni przed utratą ciepła, im więcej ma szyb i lepszy gaz ...