Hiszpanie dostali pierwszy gaz z Rosji

Bloomberg

Jeden z nielicznych krajów Europy, który dotąd nie importował rosyjskiego gazu, dostał pierwszą partię LNG z Półwyspu Jamalskiego. Kontrakt podpisano na 24 lata.

Koncern Novatek poinformował, że gazowiec klasy lodowej Arc7 o pojemności 170 tys m3 LNG dostarczył pierwszą partię surowca do atlantyckiego portu Mugardos w hiszpańskiej Galicji. To pierwsza dostawa z długoterminowego kontraktu, który hiszpański Gas Natural Fenosa zawarł ze spółką Jamal LNG, której liderem jest Novatek. Kontrakt zakłada dostawy po 2,5 mln ton LNG (odpowiada 3 mld m3 gazu rurociągowego) rocznie  przez 24 lata.

– Pierwsza wyładowana dla Fenosa partia, jest pierwszym gazem z Rosji dostarczonym na podstawie kontraktu długoterminowego do Hiszpanii, gdzie nie dociera rosyjski gaz gazociągowy (czyli Gazprom-red). Będziemy dostarczać ten czysty ekologicznie surowiec przez długie lata – podkreślił Leonid Michelson, prezes i największy indywidualny udziałowiec Novateku. Rosjanie mają w projekcie 50,1 proc., francuski Total 20 proc. podobnie jak chiński CNPC a Fundusz Szlaku Jedwabnego -9,9 proc..
W piątek Novatek i południowokoreański KOGAS podpisały memorandum o współpracy przy projekcie Arctic LNG-2. Leonid Michelson zaznaczył, że priorytetem dla Novateku jest region Azji i Pacyfiku. Tam popyt na LNG rośnie najszybciej, a liderem tempa wzrostu jest Korea Południowa.

Novatek działa w okręgu Jamalsko-Nienieckim, gdzie w 2017 r uruchomił największy (moc docelowa to 164 mld m3) w Rosji zakład produkcji gazu skroplonego (koszt to 26 mld dol.). Ten region to 80 proc. gazu wydobywanego w Rosji i 15 proc. światowego wydobycia. Novatek jest spółką publiczną notowaną na moskiewskiej giełdzie oraz na Londyńskiej giełdzie LSE (papiery GDR).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niski kurs ropy uderza w rafinerie i firmy wydobywcze

Cena ropy oscyluje dziś w pobliżu 40 USD za baryłkę. Orlen szacuje, że do ...

Zachodnie firmy wybierają Gazprom

Zachodnie koncerny nie wycofują się z rozbudowy gazociągu północnego. Takie deklaracje padły na spotkaniu ...

Mineral anthropogenic resources in circular economy

The symbiosis of mining, energy and infrastructure is of crucial importance. Every year in ...

Łatwiej zmienimy sprzedawcę prądu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na utworzenie Centralnego Systemu Wymiany Informacji. Powstanie ...

Inwestycje Tauronu zagrożą Synthosowi?

Kopalnia Nowe Brzeszcze będzie produkować prąd z metanu na własne potrzeby. Dziś jej metan ...

Były kanclerz na rosyjskiej pensji

Gerhard Schroder, były kanclerz RFN, został nominowany do nowego składu rady dyrektorów Rosneft. Zarobi ...