Hiszpanie dostali pierwszy gaz z Rosji

Bloomberg

Jeden z nielicznych krajów Europy, który dotąd nie importował rosyjskiego gazu, dostał pierwszą partię LNG z Półwyspu Jamalskiego. Kontrakt podpisano na 24 lata.

Koncern Novatek poinformował, że gazowiec klasy lodowej Arc7 o pojemności 170 tys m3 LNG dostarczył pierwszą partię surowca do atlantyckiego portu Mugardos w hiszpańskiej Galicji. To pierwsza dostawa z długoterminowego kontraktu, który hiszpański Gas Natural Fenosa zawarł ze spółką Jamal LNG, której liderem jest Novatek. Kontrakt zakłada dostawy po 2,5 mln ton LNG (odpowiada 3 mld m3 gazu rurociągowego) rocznie  przez 24 lata.

– Pierwsza wyładowana dla Fenosa partia, jest pierwszym gazem z Rosji dostarczonym na podstawie kontraktu długoterminowego do Hiszpanii, gdzie nie dociera rosyjski gaz gazociągowy (czyli Gazprom-red). Będziemy dostarczać ten czysty ekologicznie surowiec przez długie lata – podkreślił Leonid Michelson, prezes i największy indywidualny udziałowiec Novateku. Rosjanie mają w projekcie 50,1 proc., francuski Total 20 proc. podobnie jak chiński CNPC a Fundusz Szlaku Jedwabnego -9,9 proc..
W piątek Novatek i południowokoreański KOGAS podpisały memorandum o współpracy przy projekcie Arctic LNG-2. Leonid Michelson zaznaczył, że priorytetem dla Novateku jest region Azji i Pacyfiku. Tam popyt na LNG rośnie najszybciej, a liderem tempa wzrostu jest Korea Południowa.

Novatek działa w okręgu Jamalsko-Nienieckim, gdzie w 2017 r uruchomił największy (moc docelowa to 164 mld m3) w Rosji zakład produkcji gazu skroplonego (koszt to 26 mld dol.). Ten region to 80 proc. gazu wydobywanego w Rosji i 15 proc. światowego wydobycia. Novatek jest spółką publiczną notowaną na moskiewskiej giełdzie oraz na Londyńskiej giełdzie LSE (papiery GDR).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektrownia hybrydowa Taurona

Tauron buduje elektrownię hybrydową. Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW ...

USA wycofują się z porozumienia klimatycznego

Prezydent USA Donald Trump ogłosił , że USA wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego ...

Droga ropa wpłynie na wyniki spółek

Część specjalistów prognozuje spadek marż rafineryjnych. W ocenie innych marże nadal będą wysokie. Najwyższe ...

Ekologiczny pomysł na transport miejski

Już na etapie projektowania produktu czy systemu wykonujemy symulacje 
pod kątem ekologii – mówi ...

Po 14 latach Olechnowicz stracił fotel szefa Lotosu

Obowiązki prezesa przejął Robert Pietryszyn. Resort skarbu oczekuje od zarządu ofensywnych działań. Rada nadzorcza ...