Koncern Nayara Energy posiada rafinerię ropy w Vadinar o przepustowości łącznej 20 mln ton ropy, port oraz około 4,8 tys. stacji benzynowych. Jest to druga co do wielkości prywatna rafineria w Indiach. Firma odpowiada za 8 procent hinduskich zdolności rafinacji ropy naftowej.

W 2017 roku udział Trafigury - szwajcarkiego tradera surowcowego w transakcji zakupu Nayara Energy pozwolił Rosnieft stać się największym udziałowcem tej spółki. Rosjanie posiadają 49,13 proc. udziałów.

Według źródła agencji Reuters, większość handlujących surowcami energetycznymi, w tym największe - szwajcarsko-holenderski Vitol i Glencore, odmówiła bezpośredniej sprzedaży ropy Nayara Energy.

Wśród firm, które odmówiły współpracy z Nayarą są Phillips 66, Occidental Petroleum Corp, Shell itp. Współpracy odmówiły też wielkie banki, np. amerykański Morgan Stanley i francuski BNP Paribas.

Czytaj więcej

Rosja kusi Indie tanią ropą. Delhi interesuje tylko cena

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, popełnionych tam ludobójstwach na ludności cywilnej, państwa zachodnie nałożyły na Rosję sankcje. Ograniczenia dotyczą także Rosnieft. Także niektórzy Hindusi nie pozostali w tej sytuacji obojętni. Kilku dyrektorów Nayary, w tym dyrektor finansowy, opuścili firmę po tym, jak kraje zachodnie zaczęły nakładać sankcje na Rosję. Oficjalny powód ich odejścia nie został podany do publicznej wiadomości.

Nayara Energy jest jednym z kluczowych odbiorców rosyjskiej ropy. Zwiększenie dostaw surowców z Rosji, a także poprawa jakości produktów, pomogły zwiększyć kwartalny zysk koncernu ( a więc i Rosnieftu) do rekordowego poziomu 35,6 miliarda rupii indyjskich (446 milionów dolarów) w okresie od kwietnia do czerwca czyli w czasie kiedy rosyjscy agresorzy niszczyli, mordowali, gwałcili obywateli Ukrainy.

W tym czasie Indie zaczęły aktywnie eksportować ropę z Rosji. Od kwietnia zakupy wzrosły 50-krotnie, do 10 proc. całkowitego importu. Nayara Energy kupuje 40 proc. całej ropy rosyjskiej ropy importowanej przez Indie.