Reuters, powołując się na dane Refinitiv, podaje, że tankowiec po raz pierwszy dostarczył amerykańską ropę do niemieckiego miasta Rostock.

„Tankowiec Capricorn Sun załadował ropę u wybrzeży Luizjany w Stanach Zjednoczonych i wyładował ją w Rostocku 3 sierpnia” – podała agencja.

Według źródeł tankowiec został wyczarterowany przez firmę Shell. Na podstawie danych z otwartych źródeł agencja stwierdza, że statek przewoził około 570 tysięcy baryłek. Niemieckie rafinerie, gdzie w kilku udziały ma rosyjski Rosnieft, szukają alternatywy dla rosyjskiego surowca. Unia Europejska nałożyła na Rosję rozległe sankcje, w tym zakaz importu ropy naftowej.

Według danych handlowych, światowe ceny ropy we wtorek rano idą w dół w związku z perspektywą wznowienia dostaw „czarnego złota” z Iranu. Cena październikowych kontraktów terminowych na ropę Brent spada o 0,21 proc. do 96,45 dol. za baryłkę, wrześniowych na amerykańską WTI o 0,22 dol. do 90,56 dol.

Czytaj więcej

Ceny ropy już takie, jak w lutym. Paliw jeszcze nie

Wcześniej negocjatorzy z Iranu i Stanów Zjednoczonych zapowiedzieli, że jadą do Wiednia na kolejną rundę rozmów. Waszyngton może znieść sankcje na eksport irańskiej ropy w zamian za wstrzymanie rozwoju irańskiego przemysłu jądrowego. Jeśli kraje dojdą do porozumienia, otworzy to dla Iranu możliwość zwiększenia produkcji o około 1 mln baryłek dziennie w ciągu 8-10 miesięcy.