Zarząd Tesgasu coraz więcej uwagi poświęca rozwojowi biznesu OZE, jednego z trzech kluczowych obszarów działalności grupy kapitałowej. Poprzez zależną firmę piTERN m.in. rozszerzono ofertę o wykonywanie instalacji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych oraz działalność deweloperską dotyczącą budowy źródeł odnawialnych.

W związku z tym spółka od półtora roku pozyskuje grunty pod budowę farm fotowoltaicznych. Występuje też o niezbędne zgody i wykonuje projekty farm. Stara się dzierżawić grunty w okolicach gdzie operatorzy posiadają wolne moce przyłączeniowe do sieci energetycznej. - Liczymy, że własne projekty wejdą w fazę budowy w przyszłym roku. Równolegle poszukujemy ciekawych lokalizacji gotowych do budowy, które można nabyć i rozpocząć budowę - mówi Marcin Szrejter, wiceprezes Tesgasu.

Wysokie ceny energii spowodowały, że grupa podpisała już kontrakty o wartości blisko 20 mln zł na budowę instalacji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych. Będę one przyłączane bezpośrednio do zakładów produkcyjnych. Zarząd Tesgasu informuje, że okres zwrotu z takiej inwestycji stał się bardzo atrakcyjny dla klientów, gdyż daje gwarancje pozyskiwania taniej energii przez najbliższe kilkadziesiąt lat. - Okres realizacji tych kontraktów wynosi około 18-24 miesiące dlatego znaczące przychody będą ujmowane dopiero w przyszłym roku. Dążymy przynajmniej aby wyrównać przychody uzyskiwane od klientów biznesowych z przychodami uzyskiwanymi od klientów indywidualnych - twierdzi Szrejter.