Energa skończyła budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Energa należąca do Grupy Orlen zakończyła budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Instalacja o łącznej mocy 62 MW jest zlokalizowana w okolicach Wielbarka, w woj. warmińsko-mazurskim.

Publikacja: 28.10.2022 20:59

Energa skończyła budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Foto: Bloomberg

Instalacja osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 r. Farma fotowoltaiczna koło Wielbarka będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tys. gospodarstw domowych. „Finalizujemy kolejną inwestycję, która umożliwia nam uniezależnianie się od paliw kopalnych i produkcję czystej, zielonej energii. Fotowoltaika wraz z energetyką wiatrową i małymi reaktorami jądrowymi są filarami naszego strategicznego rozwoju, zwiększającymi bezpieczeństwo energetyczne kraju" - powiedział prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Wskazał, że dzięki inwestycji realizowanej w Wielbarku łączne moce zainstalowane Grupy Orlen w panelach słonecznych zbliżyły się już do 100 MW.

„Dzięki konsekwentnym inwestycjom zrealizowanym w ostatnich latach, tylko w drugim kwartale tego roku blisko 60 proc. z 2,7 TWh wyprodukowanej przez Grupę ORLEN energii pochodziło z nisko- i zeroemisyjnych źródeł" – powiedział prezes spółki.

Czytaj więcej

Kolejne aukcje OZE odbędą się w grudniu

Farma fotowoltaiczna Wielbark rozpocznie pracę z pełną mocą w pierwszym kwartale 2023 r., po rozbudowie dodatkowych stacji transformatorowych. Pozwolą one na zwiększenie potencjału przyłączeniowego. Obecnie produkcja komercyjna prowadzona jest z paneli o mocy 12 MW podłączonych do sieci przesyłowej na wcześniejszym etapie inwestycji.

Projekt został zrealizowany przez firmę Energa Wytwarzanie, spółkę zależną Energi z Grupy Orlen.

OZE
Właściciele fotowoltaiki dostaną rekompensaty za ograniczenia produkcji energii
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
OZE
Mały biznes coraz intensywniej korzysta ze słońca
OZE
Zagadkowy zespół zajmujący się wiatrakami na Bałtyku. Konkurencja wewnątrz rządu?
OZE
Energetyczna ofensywa rządu w Sejmie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
OZE
Spokojna majówka mimo dużej produkcji z OZE
OZE
Litwa: producenci dopłacają klientom za kupowany prąd; dlaczego nie w Polsce?