Stroną transakcji jest Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka zarządzającej m.in. siecią IKEA. Umowa na nowy projekt została podpisana z firmą OX2, obie inwestycje mają zostać ukończone do końca 2024 r., a ich celem jest zapewnienie długoterminowego dostępu do energii odnawialnej dla IKEA Retail i jej partnerów w Polsce. Inwestycja obniży ślad klimatyczny grupy i przyczyni się do tego, że w skali globalnej stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.

Na inwestycję składać się będzie farma wiatrowa o mocy 63 MW w miejscowości Wysoka (woj. wielkopolskie) oraz farma fotowoltaiczna o mocy 29 MW w miejscowości Recz (woj. zachodniopomorskie). Połączone portfolio będzie produkować około 210 GWh rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 36 tys. gospodarstw domowych.

– Po ostatnich inwestycjach w energię odnawialną w Hiszpanii i Niemczech, projekty w Polsce są dowodem naszego stałego zaangażowania w projekty w tych krajach, w których działa IKEA Retail oraz zwiększania udziału energii odnawialnej w łańcuchu wartości IKEA” – mówi Krister Mattsson, dyrektor zarządzający Ingka Investments.

Od 2009 roku Grupa Ingka zainwestowała 2,9 mld euro w projekty OZE związane z energetyką wiatrową i słoneczną, dzięki czemu firma wytwarza na całym świecie więcej energii odnawialnej niż jej zużywa. Ingka Investments zobowiązała się do zwiększenia swoich inwestycji w energię odnawialną do 6,5 mld euro, co ma być kolejnym krokiem w kierunku 100 proc. energii odnawialnej w całym łańcuchu wartości.

Czytaj więcej

Polacy przejmują od Hiszpanów sieć Telepizza

– Energia słoneczna jest kluczowym elementem strategii, mającej na celu dywersyfikację naszego portfolio. Będzie ona także równie istotna w miksie energetycznym krajów, w których działamy. Chcemy odgrywać wiodącą rolę w przyspieszaniu tego rozwoju – mówi Paul Stormoen, prezes OX2 AB.

Polska jest krajem, w którym IKEA Retail zainwestowała w latach 2011-2016 blisko 1 mld złotych, stając się posiadaczem drugiego co do wielkości portfela OZE w IKEA na świecie, zaraz po rynku amerykańskim.

– W Polsce mamy 80 turbin na sześciu farmach wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. W roku finansowym 2021 wyprodukowały one 394 GWh energii, czyli więcej, niż zużywamy w naszej działalności w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych – mówi Marina Dubakina, prezeska IKEA Retail w Polsce.

Firma stale inwestuje w OZE w Polsce, czego przykładem są instalacje fotowoltaiczne na dachach sklepów lub centrów dystrybucyjnych. Oprócz inwestycji w OZE oraz produkcji własnej marka daje możliwość przejścia na energię słoneczną także swoim klientom.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Obecnie Grupa Ingka zarządza 575 turbinami wiatrowymi w 17 krajach, 20 parkami solarnymi i posiada 935 tys. paneli słonecznych na dachach sklepów i magazynów IKEA. Łączna moc energii odnawialnej wynosi ponad 2,3 GW, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez ponad 1,25 mln europejskich gospodarstw domowych.