Udziałowcy firmy Soon Energy Poland, w tym dystrybutor usług telekomunikacyjnych Eurotel zawarli przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów spółki Soon Energy Poland. Nabywcą firmy zajmującej się instalacjami paneli solarnych jest warszawska firma EDP Energia Polska.

Nie zdradzono ile EDP Energia Polska wydaje na Soon Energy. Na podstawie informacji przekazanych przez Eurotel można szacować, że nowy właściciel zapłaci za Soon Energy ponad 24 mln zł. 46-proc. pakiet udziałów należący do giełdowej firmy wyceniono na 11 mln zł. Pozostałe udziały należą do Tomasza Cieślikowskiego, Jacka Kołodziejskiego i Marka Wietrzyńskiego.

Strony negocjowały od 18 lutego. Wtedy to EDP Energia Polska wystosowała list intencyjny ze wstępną ofertą zakupu udziałów.

„Zamknięcie transakcji sprzedaży udziałów nastąpi po podpisaniu umowy przedwstępnej, w ciągu 20 dni od spełnienia się warunku zawieszającego w postaci udzielenia przez bank kredytujący SEP zgody na zawarcie transakcji i ustanowienie przez EDP zabezpieczeń dla SEP z tytułu zobowiązań tej spółki w stosunku do banku w związku z udzielonym kredytem oraz zwolnienie Emitenta z zobowiązań z tytułu gwarancji spłaty kredytu zaciągniętego przez SEP” – podał Eurotel.

EDP Energia Polska należy do wywodzącej się z Portugalii Grupy EDP działającej w 14 krajach. Największym pojedynczym akcjonariuszem EDP (około 20 proc.) jest kontrolowana przez Chiny firma China Three Gorges Corporation.