Sektor PV ma przed sobą słoneczne perspektywy

Rok 2020 był najlepszym w historii dla fotowoltaiki w Polsce. Specjaliści i firmy działające na rynku PV są przekonani, że w tym roku przyrost mocy również będzie wyraźny.

Publikacja: 15.04.2021 12:48

Sektor PV ma przed sobą słoneczne perspektywy

Foto: Adobe Stock

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) szacuje, że w najbliższych latach dynamika rozwoju rynku fotowoltaicznego utrzyma się i co roku w Polsce będzie powstawać od 2 do 2,5 GW nowych mocy fotowoltaicznych. Według prognoz IEO moc samych farm słonecznych może wzrosnąć w 2021 r. o 830 MW, a przyrost nowych mocy w mikroinstalacjach PV może wynieść około 1,1 GW.

Programy zachęcają

Romuald Kalyciok, prezes spółki Sunex, tłumaczy, że dynamiczny wzrost zainteresowania instalacjami OZE napędza rosnącą świadomość społeczeństwa w temacie szkodliwości niskiej emisji oraz programów, takich jak „Czyste powietrze”, czy „Mój prąd 2021”, gdzie planowane dofinansowania tym razem obejmą swoim zakresem nie tylko instalacje PV, ale i pompy ciepła oraz magazyny energii. To korzystna informacja dla producentów kompletnych technologii opartych na OZE, takich jak Sunex.

Edison Energia, który każdego miesiąca realizuje ponad 1200 instalacji w domach i firmach jest optymistycznie nastawiony do rozwoju branży.

""

energia.rp.pl

– Rynek instalacji PV w Polsce ma przed sobą długą, stabilną przyszłość. Instalacje fotowoltaiczne są obecnie zamontowane dopiero na niecałych 500 tys. domów w naszym kraju. Tymczasem domów jedno- i wielorodzinnych jest w Polsce ok. 6 mln. Ponadto rynek instalacji dla biznesu czeka szybki rozwój, pobudzony dodatkowo wprowadzeniem opłaty mocowej. Uważamy, że przyszłość transformacji energetycznej na naszym kontynencie należy do multiproduktowych graczy, którzy będą w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby energetyczne klientów – mówi Kamil Sankowski, członek zarządu ds. sprzedaży Edison Energia.

Firma Happy Energy przyznaje, że rynek instalacji fotowoltaicznych był bardzo chłonny w ub.r. Obrazują to rekordowe wyniki spółki za 2020 r.

– W tym roku spodziewamy się jeszcze lepszych wyników. Sprzyja temu megatrend, co przekłada się na spadek kosztów dla klienta. Rośnie świadomość konsumentów w aspekcie środowiska naturalnego oraz korzyści wynikających z posiadania instalacji fotowoltaicznej. Ludzie wiedzą, że dbanie o środowisko może przynieść również wymierne korzyści finansowe, np. wynikające z posiadania samowystarczalnego energetycznie domu.

Popytowi sprzyja także program „Mój prąd” – mówi Albert Durda, prezes Happy Energy.

""

energia.rp.pl

Kolejne aukcje

Z kolei MDI Energia, który realizuje duże projekty w branży OZE, przypomina, że w grudniu ub.r. odbyły się przygotowane przez URE aukcje – w tym po raz kolejny dotyczyły projektów PV o mocy do 1 MW, ale także (w innym koszyku) przeprowadzono aukcje dla projektów większych niż 1 MW. Obie aukcje zakończyły się sukcesem i łącznie gwarantowana cena aukcyjna zabezpiecza budowę wielkopowierzchniowych projektów o łącznej mocy ponad 1000 MW.

Wyniki aukcji potwierdzają, że zapoczątkowany dwa lata temu proces rozwoju rynku fotowoltaicznego nabiera dynamiki. Co więcej – URE właśnie ogłosiło kolejne aukcje, które zaplanowano na przełom maja i czerwca 2021. Polski rynek fotowoltaiki stał się na tyle widoczny w Europie, że coraz większa grupa inwestorów jest nim istotnie zainteresowana. Kończąca się pandemia oraz systematycznie rosnące ceny energii powinny wkrótce spowodować, że przedsiębiorcy odważniej i chętniej zaczną podejmować decyzję o inwestycji w niezależne/własne źródła produkcji energii, a w tym obszarze instalacje fotowoltaiczne są najprostszym i najszybszym sposobem na własny prąd – mówi Grzegorz Sochacki, prezes MDI Energia.

""

energia.rp.pl

Firmy zaznaczają jednak, że na rynku będzie dochodziło do pewnych przetasowań.

Rynek fotowoltaiki w tym roku będzie się konsolidował. Większe firmy będą zyskiwać na udziale, a mniejsze tracić. Mamy nadzieję, że program „Mój prąd 3.0” będzie promował ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny energii i rozwiązania służące zarządzaniu energią. Rynek farm fotowoltaicznych również się konsoliduje, bo z rąk deweloperów projekty będą trafiać do inwestorów, np. do Columbusa. Na koniec 90 proc. projektów farm będzie w portfelu kilku firm – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

OZE

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) szacuje, że w najbliższych latach dynamika rozwoju rynku fotowoltaicznego utrzyma się i co roku w Polsce będzie powstawać od 2 do 2,5 GW nowych mocy fotowoltaicznych. Według prognoz IEO moc samych farm słonecznych może wzrosnąć w 2021 r. o 830 MW, a przyrost nowych mocy w mikroinstalacjach PV może wynieść około 1,1 GW.

Programy zachęcają

Pozostało 91% artykułu
OZE
Czarnobyl będzie produkował prąd z wiatru. Elektrownia jądrowa do zamknięcia
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
OZE
Wielkopolskie zagłębie węglowe staje się słonecznym centrum Polski
OZE
Spółka należąca do BP sprzeda energię z polskich farm fotowoltaicznych
OZE
Ogromny kredyt na morską farmę wiatrową Baltic Power
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
OZE
Polska fabryka elementów morskich farm wiatrowych sprzedana Duńczykom
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej