Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB) udzielił polskiej spółce Pomerania Wind Farm, należącej do litewskiego Ignitis grupe, kredytu w wysokości do 150 mln zł (ok. 33,5 mln euro). Pożyczka jest na okres do 15 lat, na budowę farmy wiatrowej na Pomorzu ok. 50 km od Gdańska.

O zawarciu umowy poinformowała Ignitis grupe. W środę NIB i spółka zależna Ignitis renewables, która jest właścicielem udziałów w farmie wiatrowej Pomerania, podpisały umowę pod zastaw 100 procent udziałów w tej ostatniej. Kredyt ma zostać spłacony do końca 2035 r.

""

Shutterstock

energia.rp.pl

Wiosną Europejski Bank Inwestycyjny udzielił 15-letniego kredytu w wysokości 258 mln zł (ok. 60 mln euro) na realizację projektu. Zabezpieczeniem także jest 100 proc. akcji w Farmie Wiatrowej Pomerania. Pomorski Park Wiatrowy pod Gdańskiem będzie miał moc ok. 94 megawatów. Zostanie uruchomiony w 2021 roku, a inwestycje wyniosą łącznie około 127 mln euro. Na terenie parku stanie 29 turbin wiatrowych, które będą wytwarzać około 300 gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zasilając około 75 tysięcy gospodarstw domowych.