Fraszyńska: musimy wziąć odpowiedzialność za przyszłość

Adobe Stock

Zmianę zaczynam od siebie. Najpierw działam sama ze sobą, a potem obserwuje, czy przekłada się to na mój świat. Jak pisał Mahatma Gandhi: „sami musimy stać się zmianą, którą chcemy osiągnąć w świecie”.

Zostań właścicielem elektrowni słonecznych i zadbaj o środowisko. :: OZE Rentier SA

 

Boimy się zmiany, bo wyjście ze strefy komfortu jest drogą w nieznane. Brak poczucia bezpieczeństwa często rodzi napięcia. Ale nie możemy ustawać, mamy się zmieniać.

Całe moje dorosłe życie było drogą zmian, zdobywania narzędzi, abym umiała lepiej funkcjonować. Do tego zmusiło mnie doświadczenie epizodów związanych ze zdrowiem, które były początkiem przemeblowań w moim życiu. Doszłam do ściany i aby być zdrowa, potrzebowałam dokonać zmian w sposobie myślenia, jedzenia, otoczenia, a także wyboru ludzi, z którymi chce żyć, pracować.

W obecnych czasach jako ludzie również doszliśmy do ściany. Film Davida Attenborough „Życie na naszej planecie” wstrząsnął mną. Autor pokazuje, jak podczas 94 lat jego życia my, ludzie, jako gatunek przyczyniliśmy się do dewastacji naszej planety. Jak bardzo zmieniliśmy życie wokół nas. Oczywiście z jednej strony jest rozwój cywilizacji, ale z drugiej mamy potężną degradację środowiska naturalnego, zachwianie równowagi w przyrodzie i niszczenie bioróżnorodności. Ten obraz daje niesamowite świadectwo, jak bardzo zaszliśmy na drodze eksploatacji przyrody donikąd i w jaki sposób powinniśmy dokonać zwrotu, nawrócić się. Pokazane jest ukraińskie miasto Prypeć, gdzie wraz z rodzinami mieszkali pracownicy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. To miejsce jest dowodem, jak natura może się odrodzić po okresie apokalipsy. Autor dokonuje wstrząsającego porównania, że jednorazowa katastrofa, jaka miała miejsce w 1986 roku w tym mieście, dzieje się wobec naszej planety prawie każdego dnia…

„Jeśli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Ale najpierw pokochaj i nakarm siebie”. Słowa Stuarta Wilde’a były dla mnie zachętą, by wziąć udział w ciekawej inicjatywie Tomasza Zielińskiego – mojego partnera życiowego, który wraz z Piotrem Frejowskim pracował nad tym, aby połączyć pasje związane z dbaniem o środowisko i poszerzaniem świadomości ze stworzeniem alternatywnych przestrzeni biznesowych związanych z pozyskiwaniem energii z natury.

Dziś bycie eko i zielonym jest modne, ale warto zrobić więcej. Chcemy budować alternatywę biznesową i przez to tworzyć pasywne dochody. Pandemia pokazała, że warto mieć źródła pasywne, by zapewnić sobie bezpieczeństwo w niepewnych czasach. Chcemy zaprosić ludzi, aby składali się z nami na budowę elektrowni słonecznych i byli ich współwłaścicielami.

Pomysł na swoje życie rozumiem nie jako wegetację w rzeczywistości zaprogramowanej przez media
i determinowanej przez kredyty oraz zaspokajanie swoich podstawowych potrzeb, ale jako świadomy wybór życia zgodnego z naturą i odrzucenie zwyczajów, które prowadzą ten świat do katastrofy. Musimy się wreszcie obudzić i dostrzec nie tylko to, dokąd zmierza świat, ale też gdzie w tym wszystkim jest moje miejsce, moje życie i moje świadome wybory.

Zbyt wiele spraw powierzamy na zewnątrz, by ktoś się tym zajął. Ale tej zmiany nie można dokonać przez outsourcing. Nasze wygodne życie doprowadziło nas do tego, że przestaliśmy się angażować. Przyzwyczailiśmy się, że inni wykonają za nas robotę. Nie możemy oczekiwać, że ktoś z zewnątrz da nam konkretne rozwiązanie. To my sami musimy je stworzyć, musimy się zmieniać. Inaczej ludzkość, idąc za Davidem Attenborough, nie przetrwa.

Jolanta Fraszyńska, aktorka

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niski kurs gazu obniża zyski PGNiG

Koncern z jednej strony musi kupować stosunkowo drogi surowiec ze Wschodu, a z drugiej ...

Rusza budowa gazowego łącznika ze Słowacją

Rozbudowa polskiego systemu gazociągów następuje w chwili, gdy nasz region staje się rynkiem gazu ...

Bułgaria odpowiada Putinowi: winne procedury Unii

Błyskawiczna reakcja premiera Bułgarii na oskarżenia rosyjskiego prezydenta o celowe opóźnianie przez Bułgarów rozbudowy ...

Jedna z większych farm PV w Polsce. Projekt o mocy do 50 MW.

Notowany na NewConnect Bras podpisał umowę z Grodnem dotyczącą przygotowania przez spółkę z głównego ...

Czy Niemcy zdążą?

Przeciąga się budowa nowych linii energetycznych w Niemczech. To one mają zapewnić prąd krajowi, ...

Szwajcarzy zbudują Turecki Potok

Gazprom podpisał kontrakt na położenie pierwszej nitki gazociągu do Turcji na dnie Morza Czarnego. ...