Duńska blokada

Bloomberg

Dania jako jedyna wśród unijnych państw jest w stanie skutecznie zablokować rosyjski gazociąg. I właśnie zaczęła się nad tym zastanawiać.

Lars Lukke Rasmussen premier Danii oświadczył, że rząd w Kopenhadze rozpoczął analizę geopolitycznych faktów związanych z projektem Nord Stream-2. Na razie MSZ dostał polecenie przygotowania odpowiedniego sprawozdania na ten temat. Rasmussen dodał, że decydujące znaczenie dla Danii będzie tu miał „problem ukraiński”. Czyli utrzymanie na odpowiednio wysokim poziomie przez Rosję tranzytu gazu przez Ukrainę.
Dania jako jedyny kraj na szlaku Nord Stream-2, nie podeszła do gazociągu Gazpromu formalnie, ale od razu spojrzała na ten projekt w szerszej perspektywie. Nie trzeba wprawdzie być noblistą, by dostrzec, że to pomysł przede wszystkim polityczny. Jednak Niemcy, Finlandia a zapewne też Szwecja, która dotąd jeszcze zgody nie dała, skupiły się jedynie na ekologicznym aspekcie inwestycji. Jeżeli z rury nic nie wycieka, to znaczy, że jest ok.

https://energianews.rp.pl/surowce-i-paliwa/2461-finowie-klepneli-nord-stream-2

Zamykanie oczu na prawdziwy powód budowy dwóch nitek gazociągu północnego może dziwić. Wygląda bowiem tak, że kraje na szlaku Nord Stream-2 utraciły zdolność do suwerennych decyzji i trzeźwej oceny sytuacji nie tylko na dziś, ale i w odleglejszej perspektywie.

O ile bowiem Niemcy liczą, że rosyjski gaz da im hegemonię gazową w Unii, to Finowie nic ze swojej zgody nie mają. Oficjalnie. Bowiem za kulisami, mogą już wiedzieć, że dostaną z Gazpromu surowiec taniej, aniżeli płacili, zanim udzielili swojego pozwolenia.
Duńskie władze postępują inaczej. Odrzucają hipokryzję, nie udają Greka i otwarcie mówią, że projekt jest polityczny i groźny. I nie tylko mówią. W listopadzie 2017 r parlament duński jednogłośnie – co bardzo znamienne, przyjął ustawę, dającą możliwość brania pod uwagę spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i obronności w decyzjach dotyczących położenie kabli energetycznych i rurociągów na terytorialnych wodach Danii.

Dlaczego Dania postępuje inaczej od reszty krajów? Może dlatego, że energetyka potomków Wikingów nie zależy od rosyjskiego surowca i jest już bardzo zielona? Emisja gazów cieplarnianych w Danii jest jedną z najniższych w Europie a wykorzystanie OZE – jednym z najwyższych. W 2017 r Dania kupiła w Gazpromie 1,75 mld m3 gazu, a wyprodukowała u siebie – 4,5 mld m3 czyli więcej niż  Polska.

Teraz Duńczycy muszą zadecydować, czy zmienili prawo po to, by go użyć czy też wyłącznie, by się tym pochwalić. Liczę, że ich decyzja pozwoli zatrzymać inwestycję, która w dłuższej perspektywie nie służy nikomu poza Rosją.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE: 1 marca walne zgromadzenie spółki

Na 1 marca na godz. 12 zarząd PGE zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki – ...

Amerykański LNG króluje w Europie

Według danych amerykańskich, Stany Zjednoczone wyprzedziły Katar i są dziś największym dostawcą gazu skroplonego ...

Rosyjska ropa odrabia straty

Strategia ograniczenia wydobycia zaczyna przynosić korzyści sygnatariuszom porozumienia OPEC+. Rosyjska ropa marki Urals sprzedaje ...

Atomowy ból głowy Łukaszenki

Co zrobić z nadmiarem energii elektrycznej, który powstanie po zbudowaniu elektrowni jądrowej na Białorusi? ...

Internet napędzany OZE

Do 2017 r. Google całkowicie przestawi się na energię odnawialną. Amerykański koncern internetowy zapowiada, ...

Sądecczyzna: pierwsza farma fotowoltaiczna

W gminie Chełmiec na Sądecczyźnie zakończono budowę pierwszej w regionie farmy fotowoltaicznej. Z tytułu ...