Ostatnie takie podwyżki w kopalniach?

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Górnicy znów żądają podwyżek. Lepsza kondycja sektora daje związkom zawodowym okazję do wysuwania roszczeń płacowych. Jak piszemy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, na podniesienie wynagrodzeń przeznaczone zostanie w tym roku około pół miliarda złotych, a część związkowców twierdzi, że to cały czas za mało.

Przykład idzie z góry. Beata Szydło nie dość, że przyznała sobie i ministrom sowite premie, to zachęcona przez prezesa Kaczyńskiego, by „pokazać pazurki”, w Sejmie broniła podwyżek niczym lwica. Efekt jest taki, że PiS stracił sympatię sporej części wyborców, ale też zachęcił wielu, by wyciągali rękę po więcej pieniędzy.

Praca górnika dołowego nie należy do łatwych ani bezpiecznych, ale jak słusznie wskazuje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo, wzrost wynagrodzeń powinien być powiązany z większą efektywnością pracy. A z tą nie jest najlepiej. Po latach inwestycyjnej zapaści – co doprowadziło do zwiększania importu węgla z zagranicy, głównie z Rosji – przeznaczanie setek milionów na podwyżki nie wydaje się posunięciem racjonalnym.

Lepsza koniunktura w górnictwie związana jest tylko z wyższą ceną węgla na światowych rynkach. Znaczący wzrost nastąpił w pierwszym półroczu zeszłego roku, gdy na giełdach Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia tona czarnego surowca zaczęła drożeć z ok. 70 dolarów do prawie 100. Od końca lutego obecnego roku węgiel jednak tanieje. Być może górnicy mają świadomość cyklu gospodarczego i rozumieją, że cena może wejść w trend spadkowy na dłużej i umknie im szansa na wywalczenie podwyżek. Gdy cena węgla zacznie nurkować, a opłacalność wydobycia surowca znacząco się obniży, nastanie czas zamykania nierentownych kopalń. Wtedy import surowca jeszcze bardziej wzrośnie, a górnicy, którzy teraz wyciągają ręce po podwyżki, zaczną masowo tracić pracę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dotacje dla firm rozwijających technologie w sektorze elektroenergetycznym

Przedsiębiorcy będą mogli udoskonalać produkcję paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i innych urządzeń do ...

Musiałek: PiS broni węgla, ale tylko retorycznie

Liderzy PiS wprawdzie bronią węgla, ale wszyscy wiedzą, że od tego surowca powoli trzeba ...

Państwowa energetyka skończyła z odchudzaniem

Do niedawna wszystkie spółki były na ostrej diecie. Dziś tylko nieliczne tną zatrudnienie. Szansa ...

Nieplanowany przestój w rafinerii Unipetrolu

W rafinerii w Kralupach w Czechach, z powodu nadzwyczajnego zdarzenia, do jakiego doszło w ...

ArcelorMittal zwija się w Polsce

ArcelorMittal Poland, największy w Polsce producent stali, we wrześniu wyłączy na czas nieokreślony wielki ...

Bitwa o ukraiński atom

Rosja chce przywrócić sobie kontrolę nad energetyką jądrową Ukrainy. Moskwa już znalazła sojusznika w… ...