Ostatnie takie podwyżki w kopalniach?

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Górnicy znów żądają podwyżek. Lepsza kondycja sektora daje związkom zawodowym okazję do wysuwania roszczeń płacowych. Jak piszemy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, na podniesienie wynagrodzeń przeznaczone zostanie w tym roku około pół miliarda złotych, a część związkowców twierdzi, że to cały czas za mało.

Przykład idzie z góry. Beata Szydło nie dość, że przyznała sobie i ministrom sowite premie, to zachęcona przez prezesa Kaczyńskiego, by „pokazać pazurki”, w Sejmie broniła podwyżek niczym lwica. Efekt jest taki, że PiS stracił sympatię sporej części wyborców, ale też zachęcił wielu, by wyciągali rękę po więcej pieniędzy.

Praca górnika dołowego nie należy do łatwych ani bezpiecznych, ale jak słusznie wskazuje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo, wzrost wynagrodzeń powinien być powiązany z większą efektywnością pracy. A z tą nie jest najlepiej. Po latach inwestycyjnej zapaści – co doprowadziło do zwiększania importu węgla z zagranicy, głównie z Rosji – przeznaczanie setek milionów na podwyżki nie wydaje się posunięciem racjonalnym.

Lepsza koniunktura w górnictwie związana jest tylko z wyższą ceną węgla na światowych rynkach. Znaczący wzrost nastąpił w pierwszym półroczu zeszłego roku, gdy na giełdach Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia tona czarnego surowca zaczęła drożeć z ok. 70 dolarów do prawie 100. Od końca lutego obecnego roku węgiel jednak tanieje. Być może górnicy mają świadomość cyklu gospodarczego i rozumieją, że cena może wejść w trend spadkowy na dłużej i umknie im szansa na wywalczenie podwyżek. Gdy cena węgla zacznie nurkować, a opłacalność wydobycia surowca znacząco się obniży, nastanie czas zamykania nierentownych kopalń. Wtedy import surowca jeszcze bardziej wzrośnie, a górnicy, którzy teraz wyciągają ręce po podwyżki, zaczną masowo tracić pracę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spadnie opłacalność wydobycia gazu i helu

Planowane wprowadzenie nowej daniny może spowodować zamkniecie części krajowych kopalń, zwłaszcza tych o stosunkowo ...

Akcyza to nie wszystko

Ruch z obniżką akcyzy i drastyczną redukcją opłaty przejściowej należy potraktować jako sprawny manewr ...

Anczewska (WWF): Polska musi określić datę odejścia od węgla

Bez tego trudno będzie mówić o budowaniu strategii i precyzyjnemu rozkładania zadań w czasie ...

Włosi porzucają Rosneft

Ostatni zachodni partner rosyjskiego koncernu wstrzymuje współpracę z powodu amerykańskich sankcji. To uderzenie w ...

Ciśnienie na Ukrainie wyraźnie spadło

Naftogaz oskarża Gazprom o złamanie umowy tranzytowej. Ukraińska firma chce, by Komisja Europejska nadzorowała ...

Czterech dyrektorów od energetyki

Minister Energii mianował szefów departamentów. Szefową Departamentu Ropy i Gazu została Elżbieta Piskorz, która ...