PGE uruchamia farmę PV Bliskowice i pracuje nad kolejnymi projektami

Polska Grupa Energetyczna uruchomiła elektrownię PV Bliskowice w woj. lubelskim, a za kilka tygodni otworzy dwie kolejne. W planach ma też większe farmy słoneczne o mocy nawet ponad 100 MW.

Jednomegawatowa elektrownia PV Bliskowice składa się z blisko 3 tys. paneli o mocy 350 W każdy, zamontowanych na powierzchni 1,8 ha. To jeden z czterech projektów spółki PGE Energia Odnawialna, które zwyciężyły w ubiegłorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW. Miesiąc temu spółka uruchomiła w woj. podkarpackim farmę PV Lesko, a za kilka tygodni otworzy PV Lutol1 i PV Lutol2 na Lubelszczyźnie.

– To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. W przyszłym roku i w kolejnych latach zamierzamy uruchomić jeszcze więcej tego typu projektów. Część z nich to małe instalacje, które – w co wierzymy – zwyciężą w tegorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW. Pracujemy jednak również nad wielkimi przedsięwzięciami o mocy nawet ponad 100 MW, które powstaną na gruntach o powierzchni 100 – 150 ha – zapowiada Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Farma fotowoltaiczna Bliskowice, fot. PGE EO

Zgodnie z nową strategią PGE w ciągu dekady zbuduje instalacje słoneczne o łącznej mocy nawet 3 GW. Dotychczas na ten cel zabezpieczyła ponad 1600 ha gruntów. Na tych terenach może zbudować farmy słoneczne o mocy ponad 1000 MW.

PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz trzy farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ponad 2,3 GW.

Farma fotowoltaiczna Bliskowice, fot. PGE EO

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Minister energii: Ważny jest balans

Katowicki szczyt wyznaczać może kierunki polityki klimatycznej UE w perspektywie kilku dekad – pisze ...

Niedźwiedź grasuje na rynku ropy

Ostra przecena baryłki to wynik obaw inwestorów przed silnym spowolnieniem gospodarczym na świecie. Cena ...

Orlen mniej zarobił na Litwie

Zysk netto Orlen Lietuva za dziewięć miesięcy okazał się o 11 proc. mniejszy w ...

Nie ma kompromisu z Gazpromem

Bruksela zaprzecza, by osiągnięto kompromis w sprawie zarzutów o naruszenie prawa antymonopolowego przez Rosjan. ...

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie

Większy koszt zakupu nowoczesnych kaloryferów do domu może się szybko zwrócić dzięki mniejszym wydatkom ...

„Fortuna” sprzyja Nord Stream 2, a Waszyngton – nie

Ruszyły prace przy układaniu rury Nord Stream 2 nieopodal niemieckiego wybrzeża. Do położenia jest ...