KGHM plus Tauron?

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Miedziowy koncern ma inwestować we własne źródła energii, co oznacza idące w miliardy złotych nakłady, wyższe niż obecna kapitalizacja Tauronu, który ma rozwijać OZE.

 

Po tym jak Orlen ogłosił wezwanie do sprzedaży wszystkich akcji Energi, kolejnym potencjalnym obiektem przejęcia może być Tauron, a inwestorami Enea, KGHM lub PGNiG – uważają ankietowani przez PAP analitycy BM Santander.

– Oficjalna strategia KGHM mówi o inwestycjach w istotne zwiększenie udziału energii ze źródeł własnych, przede wszystkim odnawialnych – mówi „Rzeczpospolitej” Paweł Puchalski, analityk BM Santander. – KGHM tak czy inaczej nakłady poniesie. Dojście do 50 proc. udziału energii z własnych źródeł wymagałoby zainwestowania w 570 MW mocy w wietrze na lądzie, co oznaczałoby łączne nakłady rzędu 3,7 mld zł. KGHM kontroluje już 10,4 proc. akcji Tauronu, obie firmy mówią jednym głosem o chęci rozwijania OZE. Nie wykluczałbym więc co najmniej współpracy tych firm przy przyszłych inwestycjach. Porównanie potencjalnej wartości nakładów KGHM na źródła odnawialne (ponad 3 mld zł w ramach strategii energetycznej) z obecną kapitalizacja Tauronu (około 3 mld zł) jest również sugestywne. Oczywiście, trudno dziś przesądzać, jakie decyzje ostatecznie zapadną – zastrzega. Potencjał KGHM w zakresie finansowania inwestycji zależy od notowań miedzi. W ocenie Puchalskiego KGHM pozostanie grupą o wysokim i rosnącym zadłużeniu. Scenariusz bazowy analityka nie zakłada więc wypłacania przez spółkę dywidendy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie zagłębie baterii do e-pojazdów

W naszym kraju powstają kolejne fabryki mające produkować części do baterii dla aut elektrycznych. ...

URE zatwierdziło taryfę dla gazoportu

Decyzja regulatora była ostatnim wymogiem niezbędnym do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu. ...

OPEC znów zaskoczył

Jest nowa długoterminowa strategia kartelu. Zakłada ona powrót do zarządzania wydobyciem i cenami, co ...

Tauron wypowiada umowy na zielone certyfikaty

Należący do katowickiej grupy Tauron Sprzedaż wypowiedział długoterminowe umowy na zakup zielonych certyfikatów. Dzięki ...

Ukraińska gazowa wojna domowa

Rząd Ukrainy nakazał sprzedawać gaz krajowym odbiorcom za pośrednictwem spółek oligarchy Dmytro Firtasza. Naftogaz ...