KGHM plus Tauron?

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Miedziowy koncern ma inwestować we własne źródła energii, co oznacza idące w miliardy złotych nakłady, wyższe niż obecna kapitalizacja Tauronu, który ma rozwijać OZE.

 

Po tym jak Orlen ogłosił wezwanie do sprzedaży wszystkich akcji Energi, kolejnym potencjalnym obiektem przejęcia może być Tauron, a inwestorami Enea, KGHM lub PGNiG – uważają ankietowani przez PAP analitycy BM Santander.

– Oficjalna strategia KGHM mówi o inwestycjach w istotne zwiększenie udziału energii ze źródeł własnych, przede wszystkim odnawialnych – mówi „Rzeczpospolitej” Paweł Puchalski, analityk BM Santander. – KGHM tak czy inaczej nakłady poniesie. Dojście do 50 proc. udziału energii z własnych źródeł wymagałoby zainwestowania w 570 MW mocy w wietrze na lądzie, co oznaczałoby łączne nakłady rzędu 3,7 mld zł. KGHM kontroluje już 10,4 proc. akcji Tauronu, obie firmy mówią jednym głosem o chęci rozwijania OZE. Nie wykluczałbym więc co najmniej współpracy tych firm przy przyszłych inwestycjach. Porównanie potencjalnej wartości nakładów KGHM na źródła odnawialne (ponad 3 mld zł w ramach strategii energetycznej) z obecną kapitalizacja Tauronu (około 3 mld zł) jest również sugestywne. Oczywiście, trudno dziś przesądzać, jakie decyzje ostatecznie zapadną – zastrzega. Potencjał KGHM w zakresie finansowania inwestycji zależy od notowań miedzi. W ocenie Puchalskiego KGHM pozostanie grupą o wysokim i rosnącym zadłużeniu. Scenariusz bazowy analityka nie zakłada więc wypłacania przez spółkę dywidendy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sąd oddalił skargę na Nord Stream

Niemiecki sąd nie widzi powodu, dla którego gazociąg miałby być bardziej zagłębiony niż obecnie. ...

Uczestnicy debaty wskazali na zmianę sytuacji na rynku wpłynie m.in. wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP)

Efektywny recykling odpadów wymaga szerokiej współpracy

Jak dążyć do gospodarki obiegu zamkniętego z korzyścią dla obywateli, biznesu i gospodarki? O ...

Jaworzno III będzie później

Tauron porozumiał się z konsorcjum Rafako–Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę ...

Rosja goni Arabię Saudyjską w Chinach

Rosjanie wyprzedzili Angolę w dostawach ropy do Chin i szybko zbliżają się do lidera ...

Prezydent podpisał ustawę o OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii – poinformowała w czwartek ...

Kopenhaga zasilana resztkami z obiadu

Stolica Danii może być pierwszym na świecie miastem ogrzewanym i oświetlanym śmieciami organicznymi. Władze ...