Wiatraki na morzu będą miały wsparcie rządu i to 20-letnie

Adobe Stock

Rząd przewiduje 20-letni okres wsparcia dla energetyki wiatrowej w polskiej strefie Bałtyku.

– Według niezależnych analiz pod koniec tego okresu inwestorzy będą już dopłacać do rynkowej ceny, a nie otrzymywać wsparcie – przyznał Andrzej Kaźmierski, dyrektor w departamencie energetyki odnawialnej i rozproszonej w Ministerstwie Energi. Przyznał, że resort rozważa mechanizm kontraktu różnicowego przy tej farmach morskich. Dłuższy niż standardowy (15-letni) okres brany jest pod uwagę dlatego, by odbiorcy energii nie odczuli zbytnio obciążenia związanego ze wsparciem wciąż drogiej, ale szybko taniejącej technologii. – Chodzi o rozłożenie tego kosztu w dłuższym czasie i zagwarantowanie inwestorom stabilności w prawie całym okresie zwrotu z takiej instalacji (czyli ok. 25 lat) – tłumaczył Kaźmierski.

Nie chciał jednak ujawnić poziomu cen energii, do którego to państwo będzie płaciło operatorom farm morskich, a od którego to oni zaczną wpłacać do budżetu państwa różnicę.

Wsparcie operacyjne będzie dla wszystkich przy założeniu odliczenia kosztów przyłączenia do sieci krajowej. Przy czym pierwsi inwestorzy będą musieli wziąć na siebie ten koszt. Dyrektor ME przyznał, że chodzi w tym wypadku o PGE i Polenergię, które prowadzą najbardziej zaawansowane projekty tego typu na Bałtyku. Kolejni będą mogli liczyć na wsparcie w tym zakresie, bo koszty budowy sieci ma z czasem wziąć na siebie PSE.

Nie wiadomo czy ME zdecyduje się także na wprowadzenie okresu przejściowego, polegającego na odkupowaniu od inwestorów już położonych kabli morskich. Taki 3-wariantowy scenariusz przedstawiali przedstawiciele ME jeszcze we wrześniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prosta kontynuacja tego, co robimy teraz, oznacza blackout

Duże miasta zużywają ponad 70 proc. światowej produkcji prądu Duszące się w oparach smogu aglomeracje ...

Karta zakopana w piasku

Dwa totalitarne rządy zawarły dziś porozumienie o długofalowej współpracy na rynku ropy. Sojusz ma ...

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona

Jadąc z lotniska Boryspol do centrum Kijowa, przejeżdża się przez wielkie blokowisko. I co ...

Koncerny wydobywcze planują przejęcia, ale efektów na razie brak

Dla polskich firm pozyskujących ropę i gaz z zagranicznych złóż kluczowe jest dziś niedopuszczenie ...

Orlen mocno inwestuje w produkcję prądu

W 2017 roku paliwowy koncern wytworzy o połowę więcej energii elektrycznej niż w roku ...

Roszady w zarządzie Unipetrolu

Ze ścisłego kierownictwa czeskiego koncernu odwołano Andrzeja Modrzejewskiego i Roberta Małłka. Prezesem został Krzysztof ...