Estończycy wybierają czystą energię

Adobe Stock

W Estonii rośnie liczba gospodarstw domowych, które kupują prąd wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W ciągu 1,5 roku ich liczba się potroiła.

Estoński koncern Eesti Energia podał, że według stanu na czerwiec 12 636 gospodarstw domowych kupowało prąd wyprodukowany w 100 procentach z OZE. To ponad trzy razy więcej aniżeli w styczniu 2018 r.

Zakupom sprzyja nowatorski system umów na dostawy prądu. Eesti Energia daje swoim klientom możliwość kupowania prądu produkowanego wyłącznie przez OZE (tzw. umowa Zielonej energii). I to niezależnie od wybranego pakietu dostaw.

Tym samym jak podkreśla Jaak Jõgi szef działu zakupów Eesti Energia, każdy z klientów może wnieść swój wkład w to jaki będzie stan środowiska oraz z czego będziemy produkować prąd – podkreśla portal Delfi.

„Kupując Zieloną energię nasi klienci wpływają na rozwój produkcji w ten sposób, że nasz przyroda jest chroniona a surowce wykorzystywane bardziej racjonalnie. Liczba umów Zielonej energii rośnie. W 2017 roku przybyło 7000 nowych umów a w pierwszym półroczu tego roku jeszcze 2000. To wszystko zwiększa udział OZE w produkcji prądu w Estonii” – podkreślił menadżer.

Umowy na kupno prądu wyłącznie z OZE mogą zawierać także przedsiębiorstwa. Dziś jest ich 600 – tak największych firm Estonii jak i mniejszych. W zamian za wspieranie czystej energetyki, firmy mogą bezpłatnie wykorzystywać logo towarowe Zielonej energii w celach marketingowych.
W Estonii zielony prąd produkują farmy wiatrowe solary i elektrownie wodne. Celem Eesti Energia jest, by do 2022 produkować 40 proc. potrzebnego prądu ze źródeł odnawialnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska i Ukraina chcą do OPAL

PGNiG i ukraiński Naftogaz złożyły wnioski o przydzielenie im mocy przesyłowych gazociągu OPAL na ...

Skromne inwestycje Gazpromu

Tegoroczny program inwestycyjny jest najuboższy od lat. Gazowy gigant wyda na projekty równowartość 11 ...

Prezes PGE: Do walki o kontrakty wystawiamy cały arsenał

Do walki o rządowe kontrakty, wygrywane w ramach aukcji tzw. rynku mocy, lider rynku ...

Czechy zatrzymały rurociąg „Przyjaźń”, Kreml zwołuje pilne spotkanie

Po Polsce, także Czechy wstrzymały import zanieczyszczonej rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Za cztery dni ...

Więcej zielonego prądu z turbin

Moce siłowni wiatrowych wzrosną w Polsce ponadtrzykrotnie do 2030 roku. Z szacunków Europejskiego Stowarzyszenia ...

Australijczycy zostali z niczym na lubelskim złożu

Ostatnia decyzja sądu oznacza, że Bogdanka ma otwartą drogę do uzyskania koncesji na wydobycie ...