Według ukraińskich mediów Rosjanie uszkodzili dwa gazociągi znajdujące się na wschodzie Ukrainy.

„W ciągu ostatniego tygodnia w wyniku działań wojennych uszkodzone zostały 2 główne gazociągi we wschodniej Ukrainie. Ze względu na niebezpieczeństwo wycieku gazu i niemożność uzyskania dostępu do napraw uszkodzonych odcinków, Operator GTS Ukrainy został zmuszony do zatrzymania eksploatacja szeregu stacji dystrybucji gazu (GDS) w obwodach donieckim, ługańskim i charkowskim” – napisał GTS w oświadczeniu.

GTS poinformował także, że został zmuszony do wstrzymania tranzytu gazu z Rosji przez stację pomiarową Sochranowka oraz stację sprężania Nowopskow, które znajdują się na wschodzie Ukrainy.

Ukraiński operator nie jest w stanie przeprowadzać „kontroli technologicznej i operacyjnej” w stacji kondensacyjnej „Nowopskow” i innych obiektach znajdujących się na terenach okupowanych przez rosyjskie wojska. „Ponadto ingerencja okupantów w procesy technologiczne, zmiany w kontroli pracy urządzeń sieciowych, w tym nieuprawnione wydobycie gazu z wolumenu tranzytowego, zagrażają stabilności i bezpieczeństwu całej ukraińskiej sieci gazowej” – napisał GTS w oświadczeniu.

Ukraiński operator poinformował, że w wyniku wstrzymania przesyłu do Europy nie popłynie około 32,6 mln metrów sześciennych gazu dziennie. Odcięcie rozpocznie się w środę 11 maja o 7 rano ze względu na tzw. siłę wyższą. GTS da Rosji szansę na próbę przekierowania gazu przez inne przejście znajdujące się w posiadaniu ukraińskiego rządu.

Operator napisał w komunikacie, że wielokrotnie informował Gazprom o „zagrożeniach związanych z tranzytem gazu w związku z działaniami rosyjskich sił okupacyjnych, apelując do nich o zaprzestanie ingerencji w działanie obiektów, ale apele te zostały zignorowane”.

Gazprom potwierdził, że otrzymał powiadomienie o przerwaniu tranzytu przez stację Sochranowka z powodu rzekomej „siły wyższej”, ale nie ma na to żadnego potwierdzenia i nie widzi przeszkód w pracy w poprzednim trybie - poinformowała spółka w komunikacie. „Ukraińscy specjaliści cały czas pracują”, tranzyt przez Sochranowkę był zapewniony w całości, a od kontrahentów nie było skarg – dodał koncern w komunikacie.

Przedstawiciel firmy przypomniał, że Gazprom nadal wypełnia swoje zobowiązania wobec europejskich konsumentów i dostarcza gaz do tranzytu przez Ukrainę zgodnie z umową, a usługi tranzytu zostały opłacone.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM