CEZ przeprowadza się z Bałkanów na Zachód

Bloomberg

Największy producent energii w postkomunistycznej części Unii Europejskiej, firma CEZ, ogranicza działalność na wciąż niepewnych Bałkanach i zamierza rozwijać ją na bardziej stabilnym Zachodzie.

Po wydaniu setek milionów dolarów w minionej dekadzie w południowowschodniej Europie, czeska firma CEZ zmienia taktykę po nieustannych sporach i walkach z tamtejszymi ustawodawcami i nadzorem rynku. Prowadzi obecnie rozmowy mające na celu sprzedaż elektrowni węglowych i sieci dystrybucji w Bułgarii. W Europie Zachodniej firma stawia na farmy wiatrowe, ciepłownie i inne aktywa, przy pomocy których zamierza konkurować z takimi gigantami tej branży jak EON czy Engie.

– Jeśli chodzi o nowe aktywa, to spółka celuje obecnie w energię odnawialną i zdecydowanie w środkową i zachodnią Europę, a nie południowowschodnią – powiedział w niedawnym wywiadzie prezes spółki Martin Novak. Do 2020 r. spółka chce podwoić zyski z nowych źródeł. Obecnie większość energii produkuje w siłowniach węglowych i nuklearnych,

Aktywów w Bułgarii CEZ chce pozbyć się w najbliższych miesiącach, co będzie oznaczało koniec szybkiego rozwoju działalności na rozwijających się rynkach od Albanii, przez Rumunię po Turcję. Za bułgarskie aktywa spółka zapewne nie dostanie więcej niż 9 mld koron (418 mln USD), według szacunków Komercni Banka. To o wiele mniej niż 17,5 mld koron, które spółka zapłaciła za ich zakup w 2004 r., aczkolwiek w ciągu tych 12 lat pozyskała około 7 mld koron z tytułu dywidend. Akcje CEZ w tym roku na praskiej giełdzie zdrożały o 13 proc., a na warszawskiej o 24 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Sukces Szczytu Klimatycznego w Katowicach

Pakiet Katowicki, czyli dokument określający w jaki sposób mają być wprowadzane w życie ustalenia  ...

Jestem za energetyką rozproszoną

Musimy zmienić tok myślenia i lokować elektrownie tam, gdzie jest planowana duża produkcja wymagająca ...

Sankcje nie zatrzymały ropy z Iranu

Pomimo amerykańskich ograniczeń, eksport ropy z Iranu rośnie. Zakupy zwiększyły kraje, którym Biały Dom ...

Amerykański gaz zmienia rynek Unii.

Udział LNG w imporcie krajów Unii się podwoił i sięga 20 proc.. Dawno już ...

Tajemnica drożejących paliw w Rosji

Od wprowadzenia zachodnich sankcji wobec Rosji, Moskwa łata dziurawy budżet podnosząc opodatkowanie paliw. A ...

Wojskowi pomogą naftowemu PDVSA

Camimpeg, spółka powołana przez wojsko w Wenezueli, będzie świadczyć na rzecz państwowego giganta naftowego ...