CEZ przeprowadza się z Bałkanów na Zachód

Bloomberg

Największy producent energii w postkomunistycznej części Unii Europejskiej, firma CEZ, ogranicza działalność na wciąż niepewnych Bałkanach i zamierza rozwijać ją na bardziej stabilnym Zachodzie.

Po wydaniu setek milionów dolarów w minionej dekadzie w południowowschodniej Europie, czeska firma CEZ zmienia taktykę po nieustannych sporach i walkach z tamtejszymi ustawodawcami i nadzorem rynku. Prowadzi obecnie rozmowy mające na celu sprzedaż elektrowni węglowych i sieci dystrybucji w Bułgarii. W Europie Zachodniej firma stawia na farmy wiatrowe, ciepłownie i inne aktywa, przy pomocy których zamierza konkurować z takimi gigantami tej branży jak EON czy Engie.

– Jeśli chodzi o nowe aktywa, to spółka celuje obecnie w energię odnawialną i zdecydowanie w środkową i zachodnią Europę, a nie południowowschodnią – powiedział w niedawnym wywiadzie prezes spółki Martin Novak. Do 2020 r. spółka chce podwoić zyski z nowych źródeł. Obecnie większość energii produkuje w siłowniach węglowych i nuklearnych,

Aktywów w Bułgarii CEZ chce pozbyć się w najbliższych miesiącach, co będzie oznaczało koniec szybkiego rozwoju działalności na rozwijających się rynkach od Albanii, przez Rumunię po Turcję. Za bułgarskie aktywa spółka zapewne nie dostanie więcej niż 9 mld koron (418 mln USD), według szacunków Komercni Banka. To o wiele mniej niż 17,5 mld koron, które spółka zapłaciła za ich zakup w 2004 r., aczkolwiek w ciągu tych 12 lat pozyskała około 7 mld koron z tytułu dywidend. Akcje CEZ w tym roku na praskiej giełdzie zdrożały o 13 proc., a na warszawskiej o 24 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Bagdad zaprasza Rosjan na budowę

Władze Iraku chcą, by rosyjskie koncerny budowlane wzięły udział w powstaniu nowego rurociągu Irak-Turcja. ...

W stronę zrównoważonego rozwoju

Staramy się być liderem w kwestiach związanych z odpowiedzialnością społeczną oraz ochroną środowiska – ...

Od października znikają taryfy na gaz dla firm

W ocenie spółek zniesienie urzędowego taryfikatora może spowodować niewielki wzrost konkurencji i większe niż ...

Murmańsk zamarza bez gazu

W 300 tys. Murmańsku, rosyjskim porcie nad Morzem Barentsa, temperatura spadła do minus 30 ...

Litwa: rośnie strach przed białoruską elektrownią atomową

Rząd Litwy skierował do wszystkich krajów-członków Unii alarmujące pismo. Zawiadamia w nim, że Białoruś ...

Saudyjczycy pójdą w atom

Arabia Saudyjska zamierza w najbliższych 20 latach zbudować 16 reaktorów atomowych. Koszt tych inwestycji, ...