CEZ przeprowadza się z Bałkanów na Zachód

Bloomberg

Największy producent energii w postkomunistycznej części Unii Europejskiej, firma CEZ, ogranicza działalność na wciąż niepewnych Bałkanach i zamierza rozwijać ją na bardziej stabilnym Zachodzie.

Po wydaniu setek milionów dolarów w minionej dekadzie w południowowschodniej Europie, czeska firma CEZ zmienia taktykę po nieustannych sporach i walkach z tamtejszymi ustawodawcami i nadzorem rynku. Prowadzi obecnie rozmowy mające na celu sprzedaż elektrowni węglowych i sieci dystrybucji w Bułgarii. W Europie Zachodniej firma stawia na farmy wiatrowe, ciepłownie i inne aktywa, przy pomocy których zamierza konkurować z takimi gigantami tej branży jak EON czy Engie.

– Jeśli chodzi o nowe aktywa, to spółka celuje obecnie w energię odnawialną i zdecydowanie w środkową i zachodnią Europę, a nie południowowschodnią – powiedział w niedawnym wywiadzie prezes spółki Martin Novak. Do 2020 r. spółka chce podwoić zyski z nowych źródeł. Obecnie większość energii produkuje w siłowniach węglowych i nuklearnych,

Aktywów w Bułgarii CEZ chce pozbyć się w najbliższych miesiącach, co będzie oznaczało koniec szybkiego rozwoju działalności na rozwijających się rynkach od Albanii, przez Rumunię po Turcję. Za bułgarskie aktywa spółka zapewne nie dostanie więcej niż 9 mld koron (418 mln USD), według szacunków Komercni Banka. To o wiele mniej niż 17,5 mld koron, które spółka zapłaciła za ich zakup w 2004 r., aczkolwiek w ciągu tych 12 lat pozyskała około 7 mld koron z tytułu dywidend. Akcje CEZ w tym roku na praskiej giełdzie zdrożały o 13 proc., a na warszawskiej o 24 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Energa chce mechanizmu wsparcia dla Ostrołęki

Spółka poinformowała, że poszukiwanie inwestora dla budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce trwa od ...

Aukcje nie są pewne

Najpóźniej w czerwcu można się spodziewać zakończenia prac nad projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych ...

Nowe przepisy dotyczące kopciuchów

Podpisano nowelizację rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów na paliwo stało.  Celem nowelizacji jest uszczelnienie ...

Gazprom rzuca paliwo na aukcję

Po raz pierwszy w historii Gazprom przeprowadzi aukcję na gaz z dostawą na rynek ...

PGNiG odkryło kolejne złoże

Koncern dowiercił się gazu ziemnego na terenie wielkopolskiej gminy Rokietnica. Obecnie prowadzona jest produkcja ...

Adam Żurek pozostaje dyrektorem Elektrowni Opole

Dotychczasowy dyrektor Elektrowni Opole Adam Żurek pozostaje na swoim stanowisku – poinformowało we wtorek ...