Lotos zabiega o litewskie złoża

Bloomberg

Koncern chce uzyskać możliwość poszukiwań i ewentualnego wydobycia ropy naftowej ze złóż leżących na litewskich wodach terytorialnych.

Grupa Lotos informuje, że uzyskała poparcie litewskiego premiera, Sauliusa Skvernelisa dla zwiększenia swojej aktywności na terenie tego kraju. Chodzi o możliwość prowadzenia poszukiwań i wydobycia ropy naftowej ze złóż leżących na litewskich wodach terytorialnych.

Poparcie uzyskano podczas wizyty polskiej delegacji w Wilnie. Jednym z tematów, poruszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, była współpraca w dziedzinie energetyki, w tym także w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy.

Grupy Lotos jest obecna na Litwie od 2000 r., poprzez tamtejszą firmę AB Lotos Geonafta, obecnie spółkę córkę zależnego Lotosu Upstream. Dziś prowadzone jest tam wydobycie ropy ze złóż lądowych, których potencjał, wraz z upływem lat, został mocno ograniczony. – Jesteśmy przekonani, iż dzięki naszemu doświadczeniu w obszarze poszukiwania i wydobycia węglowodorów, zwiększymy portfel swoich aktywów oraz wzmocnimy naszą obecność na rynku litewskim, co w konsekwencji pogłębi współpracę pomiędzy naszymi państwami – mówi Marcin Jastrzębski, prezes Grupy Lotos.

Gdański koncern widzi możliwość zintensyfikowania swojej działalności w sektorze wydobywczym na Litwie. W opinii litewskich komentatorów, prowadzenie badań na Morzu Bałtyckim jest konieczne, a samo państwo nie jest w stanie tego zrobić. Grupa Lotos jest przekonana, iż zagospodarowanie zasobów morskich znacznie poprawi bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

Mogą Ci się również spodobać

Rachunek jak abonament na prąd

W przyszłości pojawi się nie tylko opłata stała za moc, ale też za dostęp ...

Unijna zgoda na węgierską atomówkę

Komisja Europejska zgodziła się, by węgierską elektrownię atomową rozbudowali za swoje pieniądze Rosjanie. Kontrowersje ...

Duże wydobycie ropy mimo sankcji

Pomimo zamrożenia wydobycia, rosyjskie koncerny wypompowały w minionym roku o 1,6 proc. ropy więcej. ...

Import węgla wstydliwy dla energetyki

Kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne przyznają, że wykorzystują czarne paliwo z zagranicy. Szczegóły ...

Darmowy prąd dla separatystów na Ukrainie

Rosyjski podatnik kolejny rok będzie płacił za prąd, który Kreml darowuje rosyjskim separatystom na ...

Tauron: Fatalne wyniki kopalń, niepewność w handlu energią

W tym roku katowicki koncern energetyczny spodziewa się poprawy wyników na produkcji energii i węgla. ...