Lotos zabiega o litewskie złoża

Bloomberg

Koncern chce uzyskać możliwość poszukiwań i ewentualnego wydobycia ropy naftowej ze złóż leżących na litewskich wodach terytorialnych.

Grupa Lotos informuje, że uzyskała poparcie litewskiego premiera, Sauliusa Skvernelisa dla zwiększenia swojej aktywności na terenie tego kraju. Chodzi o możliwość prowadzenia poszukiwań i wydobycia ropy naftowej ze złóż leżących na litewskich wodach terytorialnych.

Poparcie uzyskano podczas wizyty polskiej delegacji w Wilnie. Jednym z tematów, poruszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, była współpraca w dziedzinie energetyki, w tym także w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy.

Grupy Lotos jest obecna na Litwie od 2000 r., poprzez tamtejszą firmę AB Lotos Geonafta, obecnie spółkę córkę zależnego Lotosu Upstream. Dziś prowadzone jest tam wydobycie ropy ze złóż lądowych, których potencjał, wraz z upływem lat, został mocno ograniczony. – Jesteśmy przekonani, iż dzięki naszemu doświadczeniu w obszarze poszukiwania i wydobycia węglowodorów, zwiększymy portfel swoich aktywów oraz wzmocnimy naszą obecność na rynku litewskim, co w konsekwencji pogłębi współpracę pomiędzy naszymi państwami – mówi Marcin Jastrzębski, prezes Grupy Lotos.

Gdański koncern widzi możliwość zintensyfikowania swojej działalności w sektorze wydobywczym na Litwie. W opinii litewskich komentatorów, prowadzenie badań na Morzu Bałtyckim jest konieczne, a samo państwo nie jest w stanie tego zrobić. Grupa Lotos jest przekonana, iż zagospodarowanie zasobów morskich znacznie poprawi bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom ostatecznie zlikwidował RosUkrEnergo

Zarejestrowana w Szwajcarii spółka miała monopol na eksport gazu m.in na Ukrainę i do ...

Rząd podnosi opłatę paliwową

Rośnie opłata paliwowa. Od 1 marca stawka na benzyny zostanie podwyższona o 12,3 proc. ...

Przedsiębiorstwa naftowe mocno tną wydatki inwestycyjne

Łączne straty pięciu największych „niezależnych” naftowych koncernów USA sięgnęły w minionym roku 14 mld ...

PGE wycofuje się z Ostrołęki C

Największy polski koncern energetyczny „odstąpił od rozmów”, mających prowadzić do zaangażowania firmy w budowę ...

Jedynie klienci Tauronu dostaną nowe taryfy 1 stycznia

Tylko Tauron zakończył negocjacje z Urzędem Regulacji Energetyki dotyczące taryf dla gospodarstw domowych na ...

Zyski PGNiG powyżej oczekiwań

Wstępne wyniki za II kwartał 2018 r. są lepsze niż założenia analityków. Jaka będzie ...