Uruchomienie do końca roku zapowiedział w rosyjskich mediach wicepremier Rosji Siergiej Iwanow. Elektrownię buduje Atomstrojeksport - eksportowa spółka koncernu Rosatom. Drugi blok Rosjanie mają włączyć w ciągu półtora roku. Iwanow podał, że trwają rozmowy w sprawie budowy trzeciego i czwartego bloku.

Tymczasem "The Times of India" pisze dziś, że spółka państwowa Nuclear Power Corporation of India (NPCI) zdecydowała się odłożyć uruchomienie pracy elektrowni, zaplanowane na grudzień. Szef spółki wyjaśnił, że zaplanowane na 13 grudnia włączenie pierwszego bloku nie nastąpi, bowiem tak rekomendują miejscowe władze.

Wg Hindusów elektrownia ma ruszyć w marcu 2012 r, a drugi blok w grudniu 2012. W październiku Aleksandr Głuchow prezes Atomstrojeksport zapowiedział, że uruchomienie może zostać przeniesione na inny termin z powodu protestów miejscowych ekologów i rybaków. Kolejna akcja protestu została zapowiedziana na dzisiaj.

Budowa Kudankulam rozpoczęła się w 2002 r. Elektrownia położona jest w stanie Tamil-Nadu na południu Indii. Dwa pierwsze bloki  mają moc w sumie 2000 MW.

Indie to ważny rynek dla Rosjan. W marcu oba kraje podpisały porozumienie zakładające budowę przez Rosjan trzech elektrowni jądrowych (16 reaktorów).