Giełda energii zwiększa obroty

Obrót na wszystkich rynkach TGE dedykowanych energii elektrycznej wyniósł w listopadzie 15,472 TWh. Licząc miesiąc do miesiąca, obrót energią elektryczną wzrósł o 76 proc.

Publikacja: 12.12.2011 14:05

Giełda energii zwiększa obroty

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Według giełdy, polscy wytwórcy kierują na parkiet TGE większość swojej produkcji. Od początku roku do listopada, wolumen energii zakontraktowanej na TGE w 2011 r. wyniósł 111,354 TWh, co stanowi wzrost o ponad 80 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

- Cieszę się, że polski rynek energii osiągnął dojrzałość i  dąży do funkcjonowania według zasad przejrzystej konkurencji – skomentował Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu TGE.

Analitycy wskazują, że sukces TGE wynika z faktu, że przed sługi czas parkiet ten nie miał konkurencji. ­ Dopiero niedawno handel energią elektryczną uruchomiła Giełda Papierów Wartościowych.

- Obroty na TGE wzrastają co miesiąc, wolumeny rosną od sierpnia ubiegłego roku, odkąd wprowadzono obowiązek sprzedaży części energii przez giełdę towarową. W związku z tym, że TGE do 30 października była jedyną tego typu giełda w Polsce, to korzystała z tego przepisu – mówi Marian Kilen, trader Fortum Trading and Industrial Intelligence.

W minionym miesiącu, udział wszystkich rynków TGE dedykowanych energii elektrycznej w łącznym godzinowym zapotrzebowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego wynosił średnio 71 proc. Jest to nadal około dwukrotnie mniej niż na dojrzałych rynkach handlu energią, ale jak podkreśla TGE umacnia swoją pozycję.

- TGE staje się atrakcyjna dla zawierania transakcji na rynku energii elektrycznej. Jest większa płynność na parkiecie, ponadto polityka wewnętrzna wielu firm zakłada handel energią poprzez giełdę – komentuje Marian Kilen.

Obroty rosną zwłaszcza na rynku terminowym, w listopadzie wyniosły one 13,697 TWh. W porównaniu do zeszłego miesiąca, wolumen obrotu na RTT wzrósł o 87 proc. Najbardziej płynnym kontraktem był kontrakt roczny w dostawie pasmowej w 2012 r. BASE_Y-12.  Obrót nim wyniósł 9 644 832 MWh, co stanowi to 72 proc. łącznego wolumenu na rynku RTT. Średnia cena kontraktu BASE_Y-12 w listopadzie 2011 r. ukształtowała się na poziomie 201,93 PLN/MWh.

Obrót energią elektryczną w dostawie na dzień następny na parkiecie TGE wyniósł w listopadzie 1,770 TWh (w październiku 2011 - 1,463 TWh). Licząc miesiąc do miesiąca stanowi to wzrost o 21 proc. i o 83 proc. rok do roku.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie