MAE: gaz łupkowy, to wielka szansa

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) doszła do wniosku,że gaz łupkowy zmieni sytuację energetyczną świata - mówi Fatih Birol, główny ekonomista MAE

Publikacja: 29.05.2012 12:00

Fatih Birol

Fatih Birol

Foto: Bloomberg

Rz.: Dotychczas MAE nie była bardzo entuzjastycznie nastawiona do gazu łupkowego. Raport "Złote zasady dla złotej ery gazu", w tym także łupkowego oznacza, że jednak agencja przekonała się do łupków ?

Fatih Birol:

Rzeczywiście tak jest. Widzimy ogromne projekty w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Polsce  i innych krajach. Widać, że jest ogromny potencjał jego pozyskiwania, co z kolei zdecydowanie zmieni cały rynek energetyczny na świecie. Ten raport pokazuje, że gaz ze źródeł niekonwencjonalnych zmieni całkowicie światowy system energetyczny. Niemniej jednak widzimy również, że w wielu krajach pojawiają się wciąż nowe pytania dotyczące tego, jak ten gaz wydobywać, ponieważ lokalnie nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Pojawiają się pytania o skażenie wody, poziom hałasu i inne niedogodności. Ten raport zawiera sugestie dla władz i firm, aby łatwiej było rozwiązać problemy lokalnie, jednocześnie w tym samym czasie zwiększając produkcję gazu.

Jakiej reakcji na raport pan oczekuje?

Że dla wielu krajów, zwłaszcza dla Polski "złota era gazu" jest jednocześnie złotą szansą i może całkowicie zmienić i tak dobrą gospodarczą przyszłość waszego kraju. Naturalnie, jeśli wszystko pójdzie dobrze.

Czy to oznacza,że w Polsce możemy liczyć na amerykańskie ceny gazu?

To jest niewykluczone. Wiadomo natomiast, że Stany Zjednoczone i Kanada, świadomie, bądź nieświadomie, bardzo przysłużyły się europejskim konsumentom, którzy będą teraz mogli skorzystać z niskich cen. Jeśli przykład USA i Kanady zostanie skopiowany na świecie, zwłaszcza w Chinach, bo tam popyt na energię rośnie najbardziej, będzie to doskonała wiadomość dla globalnej gospodarki.

Rozmawiała Danuta Walewska

Rz.: Dotychczas MAE nie była bardzo entuzjastycznie nastawiona do gazu łupkowego. Raport "Złote zasady dla złotej ery gazu", w tym także łupkowego oznacza, że jednak agencja przekonała się do łupków ?

Fatih Birol:

Pozostało 87% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży