Iran zwiększy wydobycie ropy

W ciągu trzech najbliższych lat islamska republika chce zwiększyć wydobycie ropy o 28 proc., a eksport o 32 proc. Na razie jedno i drugie spada

Publikacja: 26.06.2012 13:47

Iran zwiększy wydobycie ropy

Foto: Bloomberg

Przedstawiciel Iranu uczestniczy w odbywającym się w Rosji X Kongresie Ropy i Gazu. Podczas wystąpienia Achmed Halebani, wiceminister przemysłu naftowego i prezes narodowej spółki paliwowej NIOC, zapowiedział wzrost wydobycia i sprzedaży do 2015 r.

Według ministra, zasoby ropy w Iranie wynoszą ok. 155 mld baryłek, a węglowodorów (ropa, gaz) oceniane są na 358 mld baryłek naftowego ekwiwalentu. Zasoby gazu ziemnego to 33,1 bln m

3

.

W latach 2011-2015 poziom inwestycji w sektor paliwowy Iranu ma wynieść prawie 178 mld dol. Ma to skutkować wzrostem wydobycia w 2015 r. do 5,12 mln baryłek/doba i eksportu do 2,28 mln/baryłek doba. Irańczyk nie wyjaśnił, jak te plany mają się do wchodzących w życie od lipca embargo na zakup irańskiej ropy do Unii. Pod naciskiem USA zakupy zmniejszyły też inne kraje, m.in. Indie, Turcja i największy odbiorca - Chiny.

Na czym Iran opiera dane o wzroście eksportu i kto miałby więcej kupować - nie wiadomo. Teheran liczy, że do 2015 r. sankcje przestaną obowiązywać. Halebani podkreślił, że Iran chce zwiększyć współpracę z rosyjskimi koncernami w dziedzinie produkcji urządzeń wydobywczych oraz samego wydobycia i przerobu.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie