Pełnej niezależności od rosyjskiego gazu Polska nie uzyska, ale ma szanse na 25 proc. z własnych źródeł. Różnica polega na tym, że amerykańskie złoża są dużo łatwiej dostępne niż polskie, a więc polskie wydobycie będzie nawet kilka razy droższe. Także przez ostatnie dziesięć lat w Stanach rozwinęła się bardzo silnie strefa usług dla producentów gazu łupkowego. W Polsce ona nie istnieje. Dlatego dla dalszego rozwoju tego wydobycia kluczowe będą decyzje władz polskich. Zachęty dla inwestorów, ulgi podatkowe i przyzwolenie społeczne. Tylko to przekona dużych graczy do inwestowania w Polsce.
W Europie spada popyt na rosyjski gaz. Jakie są perspektywy Gazpromu na rynkach kontynentu?
– Myślę, że sprzedaż nie będzie rosnąć. Teraz jest to ok. 150 mld m3. W przyszłości ustabilizuje się na poziomie 140 mld m3. Europa szuka alternatywy. Bardzo ciekawym przykładem są Niemcy. Mają dużo łatwiej dostępne zasoby gazu łupkowego niż Polska, ale zamykają elektrownie jądrowe, stawiają na energetykę odnawialną, łupkom ostrożnie się przyglądają. Wiele państw zwiększa zakupy LNG. Ten rynek szybko rośnie.
Co jest w takim razie szansą Polski, Europy na energetyczną niezależność?
Jest nią węgiel. Wszystkie analizy pokazują, że to węgiel jest w ostatnim czasie najbardziej dochodowym surowcem energetycznym. Technologie poszły do przodu i węgiel wcale nie oznacza zatruwania środowiska. Rośnie jego zużycie, np. w Niemczech. Ameryka eksportuje coraz więcej węgla. Polska też nie powinna się od węgla odwracać. Macie go dużo, i do tego dobrej jakości. Macie też ogromne doświadczenie w wydobyciu, nowoczesne górnictwo, dobrych fachowców. To jest wasza szansa na niezależność energetyczną.
CV
Witalij Kriukow ukończył studia magisterskie w Akademii Finansów przy Rządzie Federacji Rosyjskiej o specjalności ocena i zarządzanie własnością. Absolwent brytyjskiej Management Language School. Obecnie kończy pisanie doktoratu. Pracował w rosyjskich firmach inwestycyjnych, m.in. IK Kapitalist i GK Region. Główny analityk rynku ropy i gazu w IFD Kapitał – to jeden z największych w Rosji holdingów inwestycyjnych; aktywa grupy przekraczają 11,2 mld dol.