Jak dowiedział się "Kommersant-Ukraina", Rumuni zamierzają zainwestować w to przedsięwzięcie 1 mld dol. w ciągu 5 lat. Już w tym roku Rompetrol dostarczy na Ukrainę 350-400 tys. ton paliw. Głównym dostawcą produktów naftowych do ukraińsko-rumuńskiej spółki będzie rumuńska rafineria Petromedia. Firma zapowiada zwiększenie dostaw do 1,5 mln t rocznie.

W tym celu rafineria zwiększy produkcję z 3,5 mln t do 5 mln ton i przejdzie na standard jakości paliwa Euro-5. Oprócz benzyn, firma dostarczy też na Ukrainę paliwo lotnicze Jet-1. Konieczna modernizacja będzie kosztować 380 mln dol.

Porozumienie z Rumunami to pochodna sytuacji, gdy na Ukrainie pozostała tylko jedna działająca rafineria - w Kremienczugu. Nawet ona w ostatnich latach obniża produkcję, bowiem potrzbeuje modernizacji, na którą brakuje pieniędzy.

Rompetrol ma trzy rafinerie w Rumunii i ponad tysiąc stacji benzynowych w Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Gruzji, Francji i Hiszpanii. Głównym akcjonariuszem jest kazachski państwowy Kazmunajgaz.