Jak dowiedziała się agencja Reuters, Gazprom chce w przyszłym roku sprzedać do 152 mld m
3
gazu na rynku unijnym po średniej cenie 370 dol./1000 m
3
. Prognoza cenowa na ten rok to średnia 405-415 dol. W 2010 r. cena wyniosła 390 dol.
Aktualizacja: 18.12.2012 14:26 Publikacja: 18.12.2012 10:24
Foto: Bloomberg
Jak dowiedziała się agencja Reuters, Gazprom chce w przyszłym roku sprzedać do 152 mld m
3
gazu na rynku unijnym po średniej cenie 370 dol./1000 m
3
. Prognoza cenowa na ten rok to średnia 405-415 dol. W 2010 r. cena wyniosła 390 dol.
Gazprom musi radykalnie obniżyć ceny, bowiem drastycznie spada sprzedaż na Starym Kontynencie. Za 11 miesięcy Rosjanie sprzedali do krajów Unii i Turcji w sumie 123,7 mld m
3
. To o 9,3 proc. mniej niż rok temu.
Przy takim wyniku nie ma mowy o osiągnięciu w tym roku zaplanowanych 150 mld m
3
. Tym bardziej, że na grudzień ministerstwo gospodarki obniżyło prognozę wydobycia i eksportu gazu. W całym roku mają one wynieść odpowiednio: 656 mld m
3
(zakładano 676 mld m
3
) i 180,2 mld m
3
(z Ukrainą i całą Europą), zamiast planowanych 193,3 mld m
3
.
Wojciech Konończuk, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważa w rozmowie z "Rz", że niższa cena za rosyjski gaz może być związana z zakładanym przez Rosjan spadkiem cen ropy na światowych rynkach.
- Cena rosyjskiego gazu wciąż jest powiązana z ceną ropy w okresie półrocznym. Rosjanie obserwują więc dokładnie, co się dzieje na tym rynku i na tej podstawie planują przyszłoroczne ceny - mówi Konończuk.
Obecnie, po obniżce ceny dla Polski, najwięcej za rosyjski gaz płaci ostro skonfliktowana z Gazpromem Litwa (ponad 550 dol./1000 m
3
). W październiku ministerstwo energetyki wystąpiło z pozwem przeciwko Gazpromowi do międzynarodowego trybunału w Sztokholmie. Pozew związany jest z przepłaceniem, zdaniem Litwinów, za rosyjski gaz 5 mld litów (1,86 mld dol.). I tyle odszkodowania domaga się Wilno.
We wtorek Sąd Apelacyjny Litwy pozwolił rządowi nie wykonywać decyzji Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Tam z kolei Litwę pozwał latem Gazprom. Wileński sąd uznał, że spór tyczy spółki litewskiej (Lietuvos Dujos-red.), a więc organem właściwym do jego rozstrzygania jest sąd na Litwie.
Także Ukraina nie może wynegocjować zniżki i płaci Gazpormowi 415-420 dol., podczas gdy sąsiednia Białoruś – najmniej w Europie – (163 dol.). We wtorek Wiktor Janukowycz odwołał spotkanie z Władimirem Putinem w Moskwie. Miało być poświęcone problemom gazowym.
W zamian za tańszy gaz Rosjanie chcą, by Ukraina weszła do Związku celnego z Rosją, Białorusią i Kazachstanem.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
Od początku roku rośnie produkcja energii elektrycznej w Polsce o blisko 5 proc. Jednak, co ciekawe, spada krajowe zapotrzebowanie. Nasz prąd okazał się cenowo konkurencyjny z tym w innych krajach. Polska znów jest eksportem energii netto. Mimo przyrostu mocy w wietrze produkcja z wiatru znacząco spadła.
Po zakończeniu sezonu grzewczego ceny węgla zwykle spadają. Dla klientów to dobry moment na zakup surowca na przyszły sezon. Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Na największe obniżki trzeba jeszcze poczekać.
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetycznych i podłączyły do zachodnich, ceny prądu nad Bałtykiem poszły w górę. Wilno uspokaja, że nie ma to związku z synchronizacją.
Skumulowane nakłady inwestycyjne Grupy Orlen z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych w latach 2025-2035 mogą wynieść od 350 do 380 mld zł - czytamy w ogłoszonej właśnie nowej strategii Orlenu.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA przekonuje, że Rosja i Ukraina są bliskie zawarcia porozumienia o pełnym zawieszeniu broni.
Papież Franciszek, który od ponad miesiąca przebywa w szpitalu, odzyskuje siły, ale musi na nowo nauczyć się mówić - przekazał kardynał Victor Manuel Fernández.
Ukraińskie służby zatrzymały czternastoletnią Ukrainkę, która podłożyła ładunek wybuchowy pod radiowóz w Tarnopolu. Nastolatka miała być szantażowana przez Rosjan.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zdecydował w piątek o wprowadzeniu zakazu przywozu do Polski wybranych towarów ze Słowacji, w tym świeżego mięsa, podrobów i mleka. Powodem jest wykrycie w tym kraju ognisk pryszczycy.
Dwa nowe raporty – Climate Central i Światowej Organizacji Meteorologicznej – ujawniają niepokojące rekordy dotyczące zmian klimatu wywołanych działalnością człowieka. Autorzy alarmują: konsekwencje braku przeciwdziałania będą coraz bardziej dotkliwe.
Jak informuje „Financial Times”, Stany Zjednoczone mają przymierzać się już do podpisania z Ukrainą umowy w sprawie dostępu do surowców mineralnych. Brytyjski dziennik twierdzi, że ma być ona dużo szersza niż ta, której nie podpisano ze względu na kłótnię, do której doszło w lutym między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu.
Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, poinformowała, że rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy wiatrakowej. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.
Zbyt dobrze zna historię imperium. Zbyt mocno pachnie mu jego osobista sytuacja losami Mikołaja II. Też wojna, też stagnacja. Niepokoje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas