Należący do Berkshire Hathaway MidAmerican Energy Holdings zapłaci za projekty pod nazwą Antelope Valley, których moc ma wynieść 579 MW, kwotę szacowaną na 2-2,5 mld dolarów. Ich budowa, określona przez obie firmy mianem największego wykorzystania energii wytworzonej przez ogniwa fotowoltaiczne na świecie, ma ruszyć jeszcze w tym kwartale, a prace powinny się zakończyć przed końcem 2015 roku.

Energia wytworzona w elektrowniach ma trafiać do kalifornijskiego dostawcy prądu, Southern California Edison. Kalifornia planuje do 2020 r. zredukować poziom emisji CO2 do stanu z 1990 r., a do 2050 r. zmniejszyć go o kolejnych 80 procent.

Na wieść o transakcji akcje SunPower, notowane na giełdzie Nasdaq, zdrożały wczoraj o 9 centów – do poziomu 6,13 dol. za walor. To ich najwyższy poziom od ośmiu miesięcy.

Projekty zlokalizowane w okręgach Kern i Los Angeles powiększą portfel inwestycji MidAmerican Energy w sektorze czystej energii. Firma kupiła już 49 proc. pakiet akcji w elektrownii słonecznej w Arizonie od NRG Energy, a także elektrownię Topaz Solar Farm (o mocy 550 MW) od First Solar.