O zainicjowaniu sądowej procedury przed Międzynarodowym Arbitrażem Morskim w Hamburgu poinformował dziś opinię publiczną holenderski szef MSZ występują w krajowym parlamencie. Rosja i Holandia są sygnatariuszami konwencji ONZ ds prawa morskiego.

Jak podaje Reuters pozew holenderski oskarża Rosję o złamania tej Konwencji.  Aktywiści Geenpeace prowadzili akcję protestu w Arktyce (Morze Peczorskie) na morskiej platformie Gazpromu, a zostali oskarżeni w Rosji o piractwo. Pod takim samym zarzutem została aresztowana załoga statku a sam statek odholowanym przez Rosjan do Murmańska.

26 września murmański sąd aresztował na dwa miesiące 22 z 30 zatrzymanych a wszyscy otrzymali zarzut piractwa. Grozi za to w Rosji do 15 lat więzienia. Badanie rosyjskiej opinii społecznej pokazało, że 60 proc. Rosjan popiera takie działania władz.

Procedura arbitrażu, zainicjowana przez Holendrów zakłada, że każda ze stron ma swojego prawnika jako arbitra a ta dwójka wspólnie wybiera trzeciego - neutralnego i cała trójka wypracowuje decyzję obowiązującą dla obu stron.