Brytyjski rząd negocjuje ws. nowej elektrowni atomowej

Po wakacyjnej przerwie brytyjski rząd i francuski koncern EDF wrócili do rozmów w sprawie warunków rozpoczęcia przez spółkę budowy elektrowni atomowej w Hinkley Point. Według The Sunday Telegraph rozmowy mogą zakończyć się kompromisem w ciągu kilku tygodni.

Publikacja: 07.10.2013 12:28

Brytyjski rząd negocjuje ws. nowej elektrowni atomowej

Foto: Bloomberg

Jak donosi gazeta, trwający od przeszło roku impas negocjacyjny pomiędzy rządem a inwestorem może zostać przełamany po tym, jak ze strony rządowej padła propozycja wzięcia na siebie części ryzyka związanego z potencjalnym wzrostem kosztów projektu, w zamian za niższą stawkę za produkowaną przez elektrownię energię.

EDF szacuje koszt swojej brytyjskiej inwestycji na około 14 mld funtów, ale brytyjscy eksperci są sceptyczni, co do rzeczywistych kosztów pierwszej od prawie 20 lat nowej elektrowni atomowej w tym kraju. Ich zdaniem opóźnienia podobnych projektów we Francji czy Finlandii sugerują, że budżet ostateczny koszt może być znacznie wyższy.

Tymczasem rządowi zależy przede wszystkim na obniżeniu tzw. strike price, czyli ceny, jaką EDF będzie żądał za każdą megawatogodzinę wyprodukowanej w nowej elektrowni energii. Według wcześniejszych doniesień prasowych koncern oczekuje kwoty zbliżonej do 100 funtów, gdy rząd obstaje przy stawce zbliżonej do 90 funtów za megawatogodzinę.

Kwestia ceny jest tym bardziej istotna, że kontrakt ma obowiązywać przez 35 lat, co sprawia, że nawet niewielka obniżka może skutkować milionami funtów oszczędności w całym cyklu życia elektrowni. The Sunday Telegraph donosi, iż EDF jest w stanie zgodzić się na stawkę pomiędzy 90 a 93 funtów za megawatogodzinę.

Gazeta nie podaje jednak, jak miałby wyglądać udział rządu w ewentualnych kosztach projektu.

Zdaniem informatorów The Sunday Telegraph, porozumienie może zostać zawarte w perspektywie dwóch najbliższych tygodni.

Porozumienie w sprawie budowy elektrowni w Hinkley Point jest dla brytyjskiego rządu istotne z dwóch powodów. Po pierwsze aż osiem z dziewięciu działających brytyjskich "atomówek" ma zostać zamkniętych do połowy przyszłej dekady. EDF, który jest ich właścicielem zapowiada jednak wnioskowanie o wydłużenie okresu życia niektórych spośród nich. Konieczne będzie więc zastąpienie utraconych w ten sposób mocy wytwórczych, które stanowią około 20 proc. całkowitych mocy w Wielkiej Brytanii.

Drugi powód jest równie istotny - na wynik negocjacji patrzą bowiem potencjalni przyszli inwestorzy, którzy deklarują chęć budowy kolejnych elektrowni atomowych w Wielkiej Brytanii. Na czele tej grupy stoi japońskie Hitachi, którego przedstawiciele wprost informowali, że od ostatecznego kształtu porozumienia z EDF może zależeć ich zaangażowanie w brytyjskiej energetyce atomowej.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie