Eduard Stawycki wyraził nadzieję na to, że zaplanowane na koniec listopada br. podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE przyspieszy proces otwarcia słowackiego korytarza gazowego i da impuls rozwoju wspólnych projektów energetycznych. O tym szef ukraińskiego resortu powiedział w środę podczas okrągłego stołu poświęconemu współpracy energetycznej między Ukrainą i krajami z grupy wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgrzy).

"Nasz cel to podpisanie umowy stowarzyszeniowej w Wilnie na Szczycie Partnerstwa Wschodniego" - zaznaczył Stawycki. Według relacji ukraińskiego ministra podpisanie tego dokumentu poszerzy możliwości współpracy z krajami unijnymi nie tylko w kwestiach gazowych, ale też w sektorze elektroenergetycznym.

Obecnie Ukraina realizuje dostawy rewersowe gazu przez terytorium Polski i Węgier. Planuje się otworzyć też kierunek rumuński i słowacki. Jednak terminy rozpoczęcia rewersu gazu ze Słowacji są ciągle zmieniane. Jak podała wcześniej rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti, po rezygnacji z importu rosyjskiego gazu Ukraina zwiększyła przesył paliwa do swojego kraju przez terytorium Polski. Według danych spółki Gaz-System do 6 listopada br. na Ukrainę zostało dostarczano od 1,2 mln m sześć. gazu.