Poinformowała o tym rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek.

Pozwolenia dotyczą: 23-kilometrowego odcinka dwutorowej napowietrznej linii od stacji Ełk Bis w powiecie ełckim przez Nową Wieś Ełcką, Mrozy Wielkie, Przykopkę do Czapli; 9-kilometrowy odcinek linii w powiecie oleckim w gminie Wieliczki przez Kleszczewo, Niedźwiedzie, Wilkasy, Wojnasy i Rynie oraz 5-kilometrowy odcinek linii w powiecie ełckim w gminie Olecko przez Czaple, a w powiecie oleckim w gminie Olecko przez Babki Gąseckie, Świdry Dzięgiele, Kijewo i Zatyki.

Most energetyczny Polska-Litwa to strategiczna inwestycja energetyczna w północno-wschodniej Polsce. Inwestorem jest spółka PSE Operator SA. Projekt obejmuje 11 zadań w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Pierwotnie szacowano, że inwestycja będzie kosztować 2,2 mld zł, po przetargach inwestor informował, że będzie to 1,7-1,8 mld zł. Z UE z programu Infrastruktura i środowisko ma pochodzić 725 mln zł, pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora. Wszystkie inwestycje mają być gotowe w 2015 r. Najwięcej z nich ma być przeprowadzonych w 2014 r.

Most energetyczny Polska-Litwa ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego we wschodniej Polsce. Ma zapewnić dostawy prądu bez przerw i awarii, zlikwidować wieloletnie zapóźnienia w infrastrukturze przesyłowej, która na wschodzie należy do najsłabszych w Polsce. Realizacja wszystkich inwestycji ma umożliwić transgraniczny przesył energii o mocy 500 MW pomiędzy Polską a Litwą w obu kierunkach.