O zatrzymaniu przesyłu informuje agencja Trend. Szefowie gazowo-naftowego terminalu w Sangaczle koło Baku zapewniają, że gaz popłynie jeszcze dziś. Turcja kupuje gaz z największego złoża Szach Deniz na Morzu Kaspijskim. Gaz płynie do Turcji gazociągiem Baku - Tbilisi - Erzurum. W ramach pierwszego etapu Turcja dostaje 6,6 mld m3 gazu rocznie. Drugie etap da mAnkarze dodatkowo 6 mld m3.

Złoże Szach Deniz leży 70 km od brzegu. Szacowane jest na 1,2 bln m3 gazu i 240 mln ton kondensatu. Obecnie trwa pierwszy etap eksploatacji złoża. zakłada on wydobycie na poziomie 178 mld m3 gazu i 34 mln ton kondensatu. Maksymalne roczne wydobycie to w I etapie 8,6 mld m3 gazu i 2 mln ton kondensatu.

Jak widać większość trafia do Turcji, która coraz wyraźniej różnicuje swoje zakupy, zmniejszając zamówienia w Gazpromie na rzecz gazu azerskiego i turkmeńskiego. Rocznie Turcja potrzebuje ok. 50 mld m3 gazu. Połowę kupuje w Rosji. W styczniu 2013 r przedłużyli 10-letni kontrakt na LNG z Algierii zwiększając zakupy o 36 proc.. W lutym nie zgodzili się na zwiększeniu udziału Gazpromu w swoim rynku.