Rosjanie porozumieli się z konsorcjum międzynarodowym (banki - Unicredit i Intensa Sanpaolo oraz fundusz Classidra), o zakupie połowy udziałów firmy posiadającej 26,19 proc. akcji Pirelli&Co S.p.A.

- Umowa zostanie podpisana z przestrzeganiem norm prawa włoskiego, europejskiego i rosyjskiego - zapewnia Rosneft w komunikacie.

W 2012 r Rosneft i Pirelli podpisały porozumienie o współpracy w handlu i marketingu, w tym o sprzedaży produkcji Pirelli w sieci detalicznej Rosneft. Pod względem wielkości sprzedaży opon Pirelli jest piąty na świecie; na 22 zakłady na 4 kontynentach. Obroty w 2013 r były prognozowane na poziomie 6,2 mld euro; w tym 6,6 mld euro. W Rosji Pirelli ma 65 proc. w spółce z państwową korporacją Rostech i dwie fabryki opon - w Kirowie i Woroneżu. Produkuje też kauczuk syntetyczny w zakładach w Armenii - surowca dostarcza Rosneft.

W tym roku Pirelli oczekuje wzrostu przychodów w dwóch rosyjskich fabrykach do 280 mln euro a do 2016 - do 370 mln euro. W 2012 r obroty Pirelli Tyre Russia wyniosły 244 mln euro. Rosja pozostaje dla włoskiego koncernu rynkiem strategicznym. Zdaniem ekspertów istnieje ryzyko, że z powodu sytuacji na Krymie, transakcja nie zostanie dokończona, albo będzie odłożona na spokojniejszy czas.