Zakres kontraktu obejmuje dostawę, montaż i uruchomienie 30 turbin wiatrowych o mocy 3 MW typu Alstom ECO110, wyposażonych w wirnik o średnicy 110 m, stalową wieżę o wysokości 90 m oraz system zdalnego sterowania SCADA. Alstom będzie świadczył usługi serwisu i eksploatacji turbin przez okres 2 lat. Realizacja projektu wraz z oddaniem farmy wiatrowej do eksploatacji będzie trwała około 1,5 roku od momentu wejścia kontraktu w życie.

Farma wiatrowa Lotnisko jest największą inwestycją w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), realizowaną w ramach niedawno ogłoszonej strategii grupę PGE, zakładającej pozyskanie co najmniej 234 MW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych do 2016 roku.

- Umowa na dostawę 30 turbin wiatrowych otwiera nowy obszar w wieloletniej współpracy pomiędzy naszymi firmami. Jesteśmy przekonani, że kompetencje jakie Alstom posiada w Polsce, w energetyce konwencjonalnej, w połączeniu ze sprawdzoną technologią jaką reprezentuje turbina Eco 110, przełożą się na sprawną realizację kontraktu i zapewnią udany debiut tego dostawcy na polskim rynku wiatrowym - stwierdził cytowany w komunikacie Krzysztof Műller, dyrektor departamentu energetyki wiatrowej w PGE Energia Odnawialna.

- Cieszymy się, że będziemy mogli wspólnie z PGE realizować tak ważną inwestycję, otwierając nowy obszar współpracy pomiędzy naszymi firmami. Oferowane przez nas sprawdzone, sprawne i niezawodne rozwiązanie oparte na bazie turbiny 3MW ECO 110 bardzo dobrze wpisuje się w lokalne uwarunkowania – zarówno środowiskowe jak i wietrzne. Jestem przekonany, że wykorzystując nasz lokalny potencjał oraz wieloletnie doświadczenie organizacji Alstom w Polsce, spełnimy oczekiwania naszego kluczowego klienta związane z realizacją tego projektu – powiedział Mirosław Kowalik, dyrektor sprzedaży i marketingu sektorów Thermal Power i Renewable Alstom w Polsce.

Alstom realizuje globalne projekty w zakresie energetyki wiatrowej, dostarczył ponad 2600 turbin pracujących lub właśnie instalowanych w ponad 200 farmach wiatrowych, o łącznej mocy przekraczającej 5000 MW. Alstom projektuje i produkuje turbiny wiatrowe w zakresie mocy od 1,67 MW do 6 MW, zapewniając rozwiązania dla wszystkich warunków geograficznych i klimatycznych.