- Rozmawiamy z wieloma operatorami, ale na szczegóły jest za wcześnie. Najważniejsze, że przyjęta ustawa o reformie systemu gazowego Ukrainy pozwala na rozpoczęcie wyceny aktywów oraz uzgadnianie warunków zarządzania systemem przesyłu - potwierdził Andrij Kobolew prezes Naftogazu.

Według agencji ITAR-TASS, oferty złożą trzy amerykańskie koncerny w tym Chevron. Koncern nabrał wody w usta. Zgodnie z nowym prawem, gazociągi zostaną wyłączone z majątku Naftogazu a zarządzać nimi mogą koncerny państwowe lub kontrolowane przez państwo na Ukrainie, Unii, USA oraz Europejskiej Wspólnoty Energetycznej.

Wcześniej magistralami zainteresowany był Gazprom, chciał je kupić podobnie jak to zrobił na Białorusi. Oceniał, że na modernizację trzeba wydać do 9 mld dol..Ukraina mówi o 5-6 mld dol..

Teraz rosyjscy analitycy uważają, że zachodnie firmy, które wejdą do konsorcjum nie pogorszą znacznie relacje z Gazpromem i mogą się liczyć na wejście na rosyjski rynek czy do rosyjskiej Arktyki. Chevron wiele razy próbował rozpocząć bizens w Rosji, ale bez powodzenia.

Ukraińskie magistrale to największy system przesyłu gazu w Europie. Rocznie mogą transportować do 140 mld m3. W ubiegłym roku było to 82 mld m3.