Termomodernizacja krok po kroku

Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli przeprowadzimy termomodernizację w sposób kompleksowy. Bardzo istotna dla końcowego wyniku realizowanej inwestycji jest kolejność wykonywanych prac, a także ich zakres.

Publikacja: 26.01.2023 21:00

Wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła i termomodernizacja budynków mieszkalnych jednorodzinnych to fundamentalne założenia programu „Czyste Powietrze”. Efektem ma być podniesienie bezpieczeństwa cieplnego w budynkach jednorodzinnych i spadek rachunków za ogrzewanie.

Podstawowe założenia programu

Do kogo kierowany jest program? Do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Na co można pozyskać dofinansowanie? Na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Jakie są dotychczasowe efekty realizacji programu i zainteresowanie pozyskaniem dofinansowania? Według najświeższych danych (łącznie od 19 września 2018 r. do 13 stycznia 2023 r.) złożono 540 499 wniosków. Wnioskowane dofinansowanie sięga 10,2 mld zł. Dotąd podpisano zaś 475 330 umów na kwotę dofinansowania niemal 8,7 mld zł, z kolei wypłacono ponad 4,26 mld zł dofinansowania.

Po pierwsze – audyt

Przystępując do modernizacji domu, należy właściwie zaplanować zakres i kolejność prac. Ma ona kluczowe znaczenie dla końcowego efektu i osiągniętych wyników oraz oszczędności w wydatkach na ogrzewanie.

Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli przeprowadzimy termomodernizację w sposób kompleksowy. Przy czym można rozłożyć prace na poszczególne etapy – na przykład ze względów finansowych. Ale nadal musimy pamiętać o właściwej kolejności działań.

Oczywiście wszelkie prace przy kompleksowej termomodernizacji powinien poprzedzić audyt energetyczny. To powinien być pierwszy krok na drodze do realizacji inwestycji. Przyniesie on wytyczne dotyczące zakresu prac w naszym konkretnym przypadku.

Termomodernizacja

Następnie wszelkie działania należy realizować na podstawie audytu. Może to być m.in. docieplenie ścian zewnętrznych (np. styropianem lub wełną) i montaż nowej, energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej. Kolejnym działaniem do wykonania może być termoizolacja dachu (jest to krok szczególnie ważny, jeśli mamy użytkowe poddasze), a potem podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą. Następny krok może obejmować modernizację instalacji c.o. i c.w.u. Warto rozważyć również montaż instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz zaworów termostatycznych.

Oczywiście przychodzi także moment, w którym następuje wymiana kotła. Eksperci wskazują, że ważne, by odpowiednio ten moment dobrać, gdyż moc nowego kotła należy dostosować do zapotrzebowania na energię cieplną w już zmodernizowanym budynku. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac to zapotrzebowanie będzie oczywiście o wiele mniejsze niż przed remontem. Dlatego ważne jest, by użyć źródła ciepła dopasowanego do potrzeb – bo tylko wtedy będzie pracowało w pełni optymalnie.

Efekty przeprowadzonych zmian bardzo szybko zobaczymy w niższych rachunkach. Jak bowiem podkreślają eksperci, efektywne energetycznie budynki to gwarancja zmniejszenia ich zapotrzebowania na energię nawet do 70 proc. wobec stanu wyjściowego.

A może sięgnąć po odnawialne źródła energii?

Naszą inwestycję można także uzupełnić o odnawialne źródła energii. Dzięki temu w dłuższej perspektywie będziemy płacić jeszcze mniejsze rachunki. Warto rozważyć montaż pompy ciepła, zwłaszcza w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, która będzie miała duży udział w wytwarzaniu energii elektrycznej niezbędnej do działania pompy. Można też rozważyć montaż kolektorów słonecznych. Mogą one stanowić kolejne źródło wspomagania ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Planując działania związane z termomodernizacją, warto także pamiętać o doradcach energetycznych. Pomagają oni przy inwestycjach w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii, m.in. w zakresie wyboru źródeł finansowania i przygotowania dokumentów. Z ich usług korzystają przede wszystkim samorządy i inne instytucje publiczne, firmy oraz mieszkańcy. Szczegóły na stronie: doradztwo-energetyczne.gov.pl.

Wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła i termomodernizacja budynków mieszkalnych jednorodzinnych to fundamentalne założenia programu „Czyste Powietrze”. Efektem ma być podniesienie bezpieczeństwa cieplnego w budynkach jednorodzinnych i spadek rachunków za ogrzewanie.

Podstawowe założenia programu

Pozostało 94% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie