Udziałowcy Nord Stream 2 wycofują wniosek o zgodę UOKiK na założenie spółki

Udziałowcy konsorcjum mającego zbudować i eksploatować gazociąg Nord Stream 2 poinformowali w piątek, że wycofują wniosek o zgodę polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na założenie spółki w Szwajcarii.

Aktualizacja: 13.08.2016 10:57 Publikacja: 12.08.2016 17:06

Udziałowcy Nord Stream 2 wycofują wniosek o zgodę UOKiK na założenie spółki

Foto: Bloomberg

Decyzja nie ma wpływu na realizację projektu - podkreślili.

- Sygnatariusze porozumienia udziałowców Nord Stream 2 AG dziś wycofali wniosek o postępowanie w Polsce w sprawie zgody na fuzję. Decyzja nie ma wpływu na realizację projektu, która będzie postępowała zgodnie z planem - napisała spółka w komunikacie.

Jak tłumaczyło, decyzja dotyczy tylko zakupu udziałów przez zachodnich partnerów Gazpromu.

- Obecna struktura własnościowa w Nord Stream 2 AG pozostaje bez zmian. Również harmonogram realizacji projektu pozostaje bez zmian - wyjaśniło.

Stanowisko UOKIK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wycofanie wniosku oznacza, iż nie jest możliwe utworzenie przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorstwa, które miało zająć się budową gazociągu Nord Stream 2.

"To czerwone światło dla tej transakcji" – zaznaczył cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd poinformował, że prośbę o wycofanie wniosku zgłosiło sześć firm uczestniczących w planowanej koncentracji. Zgodnie z prawem antymonopolowym w związku z wycofaniem wniosku przez przedsiębiorców szef UOKiK umorzy prowadzone postępowanie - dodał UOKiK.

Przypomniał też, że w trakcie prowadzonego od grudnia 2015 roku postępowania przeprowadził obszerne badanie, w którym m.in. zapytał podmioty prowadzące działalność na rynku gazu ziemnego w Polsce o ocenę planowanej koncentracji.

O opinię na temat transakcji poproszony został również Urząd Regulacji Energetyki.

- Wątpliwości UOKiK potwierdziły badania – planowana koncentracja mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju - zaznaczył UOKiK.

22 lipca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że ma zastrzeżenia dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2. Uznał, że powstanie grupy, która miałaby zbudować i eksploatować rurociąg Nord Stream 2, wzmocniłoby i tak mocną pozycję Gazpromu w Polsce.

Konsorcjum miało cztery tygodnie na odniesienie się do zastrzeżeń Urzędu.

We wtorek delegacja konsorcjum miała w Warszawie spotkać się z reprezentantami UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swym komunikacie z 22 lipca podkreślił, że "koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji".

- W tej chwili Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju - powiedział cytowany w nim szef urzędu Marek Niechciał.

W zeszłym roku akcjonariusze planowanego konsorcjum Nord Stream 2, czyli sześć firm: PAO Gazprom z Rosji, Uniper SE z Niemiec, ENGIE z Francji, OMV AG z Austrii, brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell plc i niemiecka BASF SE/Wintershall Holding GmbH wystąpili do polskiego urzędu antymonopolowego o zgodę umożliwiającą założenie spółki w Szwajcarii.

Spółka ta miałaby zaprojektować, finansować, zbudować i eksploatować dwa równoległe rurociągi podmorskie. Mają one biec z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia niedaleko Greifswaldu w północno-wschodnich Niemczech. Ich łączna przepustowość to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Warszawa stanowczo sprzeciwia się budowie kolejnej (po dwunitkowym Nord Stream 1) omijającej Polskę podmorskiej magistrali transportu gazu. M.in. minister ds. bezpieczeństwa energetycznego w KPRM Piotr Naimski wielokrotnie powtarzał, że Polska sprzeciwia się tej inwestycji, bo od strony gospodarczej, handlowej ugruntowuje dominującą pozycję Gazpromu w regionie, co nie jest w polskim interesie.

Decyzja nie ma wpływu na realizację projektu - podkreślili.

- Sygnatariusze porozumienia udziałowców Nord Stream 2 AG dziś wycofali wniosek o postępowanie w Polsce w sprawie zgody na fuzję. Decyzja nie ma wpływu na realizację projektu, która będzie postępowała zgodnie z planem - napisała spółka w komunikacie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie