W tym tygodniu Federalna Agencja Sieciowa Niemiec (Bundesnetzagentur – BNetzA) zgodziła się, by Gazprom mógł brać udział w aukcjach na dodatkowe moce przesyłowe gazociągu OPAL. W piątek Wyższy Sąd Ziemski Düsseldorfu zdjął zakaz dopuszczenia Gazpromu do dodatkowych mocy gazociągu OPAL – niemieckiego lądowego odcinka Nord Stream. Tydzień wcześniej zakaz zdjął Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Do obu instytucji pozwy złożyła Polska.
Chodziło o zgodę Komisji Europejskiej z września 2016 r. na zwiększenie dostępu Gazpromu do OPAL. Gazociąg ma moc przesyłową 36 mld m sześc. gazu rocznie. Niemiecki regulator dał Gazpromowi prawo do korzystania z połowy mocy, co jest zgodne z trzecim pakietem energetycznym, który stanowi, że gazociągi na terenie Unii muszą być dostępne dla tzw. firm trzecich.
Polska ofensywa
W połowie 2016 r. Rosjanie wystąpili do KE o zwiększenie dostępu i Komisja takiej zgody udzieliła we wrześniu, a sprawa wyszła na jaw w październiku. Zgodnie z decyzją KE Rosjanie mogą do 2033 r. wykorzystać jeszcze 40 proc. mocy, a więc praktycznie cały gazociąg.
Na początku grudnia 2016 r. PGNiG przekazał KE swoich 14 zarzutów wobec decyzji o zwiększeniu udziału Rosjan. Skierował też sprawę w trybie pilnym do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W połowie grudnia pozew złożył też polski rząd.