Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało na początku grudnia jak zachować się na wypadek wyłaczeń prądu. – Czy wiesz, co zrobić w sytuacji blackoutu ? Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu. Wyposaż się przenośną ładowarkę. Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu – informuje na Twitterze RCB. Centrum jednocześnie uspokaja, że na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona blackoutem, a przekaz ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych.

Zasięgnęliśmy opinii sklepów, które oferują agregaty prądotwórcze, które pozwolą na kilka godzin przetrwać bez energii z sieci dystrybucyjnych. Kiedy na początku listopada w prasie ogólnopolskiej pojawiły się informacje o możliwych problemach z prądem już wówczas agregaty bardzo szybko się rozchodziły.

Z zapasami agregatów jest różnie w zależności od sklepów. Jednak wszystkie markety budowalne odnotowują wzmożone zainteresowanie. Jednocześnie jednak sklepy zastrzegają, że wzmożony ruch jest co roku o tej porze, a ten obecny jest spotęgowany informacjami medialnymi na ten temat, co napędza popyt. – W okresie późnej jesieni i zimy zawsze obserwujemy w naszych sklepach rosnący popyt na produkty zapewniające uniezależnienie się od problemów w dostawach prądu lub gazu. Do takich produktów należą między innymi agregaty prądotwórcze, część kotłów na paliwa stałe czy kuchenki gazowe z wymiennymi butlami – informuje nas biuro prasowe Castoramy.

Z kolei Krzysztof Szumacher, szef produktu w dziale technicznym Leroy Merlin przyznaje, że widoczny jest duży wzrost sprzedaży agregatów tradycyjnych stosowanych do urządzeń silnikowych oraz bardzo duży wzrost agregatów invertorowych które mogą być używane do obsługi urządzeń elektronicznych. – Widoczne są braki na rynku u importerów, obecnie wkładamy dużo wysiłku w zapewnienie dostępności towaru dla naszych klientów – dodaje Szumacher.

Castorama dodaje, że w ostatnim czasie ze względu na pojawiającą się w przestrzeni medialnej informację dotyczącą możliwych przerw w dostawach prądu zimą oraz inflacją i spodziewanymi podwyżkami, obserwowany jest zdecydowany wzrost popytu i zapytań o te produkty. Podobnie jest w sklepach Bricomana. – Od miesiąca obserwujemy duży wzrost zainteresowania agregatami prądotwórczymi. Staramy się na bieżąco uzupełniać ich dostępność – informuje nas biuro prasowe sklepu.