Reklama
Rozwiń

USA rzucają strategiczną ropę na rynek

Biały Dom sprzeda na aukcji 25 milionów baryłek ropy z rezerw strategicznych kraju. Będzie to największą jednorazowa taka sprzedaż od 30 lat.

Publikacja: 24.08.2021 14:06

USA rzucają strategiczną ropę na rynek

Foto: The tanker Maria, left, sails out of the Port of Corpus Christi after discharging crude oil at the Citgo refinery in Corpus Christi, Texas, U.S/Bloomberg

Na aukcji w sierpniu zostanie wystawionych 20 mln baryłek z czterech państwowych magazynów, poinformował w poniedziałek departament energii USA.

Aukcja, która ma się odbyć w sierpniu-wrześniu, będzie największą pojedynczą sprzedażą strategicznej ropy od 1991 roku. Wtedy to Stany Zjednoczone sprzedały 30 mln baryłek w czasie wojny w Kuwejcie, która znacznie zmniejszyła dostawy surowca na rynek światowy.

Teraz oferty firm chcących zakupić państwową ropę będą przyjmowane do 31 sierpnia, a wyniki handlowe zostaną ogłoszone 13 września. Departament energii zaoferuje 8 mln baryłek z każdego z dwóch magazynów w Teksasie (Bryan Mound i Big Hill), a także kolejne 8 mln z West Hackberry i 1mln z Bayou Choctaw, położonych w Luizjanie. Pieniądze ze sprzedaży ropy trafią do departamentu skarbu i posłużą do sfinansowania deficytu budżetowego, informuje Biały Dom.

W marcu 2020 r. Departament Energii sprzedało 12 mln baryłek. W sumie do 2027 r. Stany Zjednoczone planują pozbyć się połowy zgromadzonych rezerw ropy naftowej, sprzedając na rynku 270 mln baryłek.

"OPEC+: kompromis ze szczegółami"

Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Strategiczne rezerwy ropy naftowej zostały oficjalnie utworzone w Stanach Zjednoczonych w 1973 r. – po tym, jak kraje OPEC odmówiły Amerykanom dostaw surowców, protestując przeciwko poparciu Waszyngtonu dla izraelskiej agresji na Bliskim Wschodzie.

Deklarowanym celem rezerwy było zapewnienie 90 dni samowystarczalności w warunkach całkowitego wstrzymania importu. Zakupy ropy do rezerwy rozpoczęły się w 1977 roku. Ilość 511 milionów baryłek zebrano do 1986 roku. Od połowy lat 80. do początku XXI wieku rezerwa nie była uzupełniana.

Ostatni duży zakup (ponad 140 mln baryłek) zrealizowano w latach 2000 po dojściu do władzy prezydenta George’a W. Busha – zwolennika lobby naftowego. Sprzedaż strategicznych rezerw amerykańskich ropy naftowej, rozpoczęła się wraz z administracją Baracka Obamy. W 2017 roku z rezerwy wycofano łącznie 31,3 mln baryłek, sprzedanych na dwóch aukcjach z udziałem ponad 20 firm. W 2018 r. sprzedaż wyniosła 14,6 mln baryłek, w 2019 r. 14,2 mln. Obecnie państwowe zapasy ropy w USA wynoszą ponad 621 mln baryłek.

Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Energetyka
Trump wskazał kandydata na nowego sekretarza ds. energii. To zwolennik ropy i gazu
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku