Zmalały nakłady na odnawialne źródła

Światowe inwestycje w odnawialne źródła energii zmalały o 11 proc. w 2012 r., zwłaszcza na największych rynkach - w USA, Indiach, Europie

Publikacja: 15.01.2013 09:54

Zmalały nakłady na odnawialne źródła

Foto: Bloomberg

Spadek był jednak mniejszy od tego, jakiego obawiali się specjaliści. Na wykorzystanie czystych źródeł energii przeznaczono 268,7 mld dol. (201,2 mld euro) wobec 302,3 mld dol. w 2011 r. — wynika z opracowania wyspecjalizowanej firmy Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Mimo gorszego wyniku netto, miniony rok był drugim najlepszym pod względem inwestowania w taką energetykę, z sumą pięciokrotnie większą niż w 2004 r. — podkreślili autorzy opracowania.

- Uprzedzaliśmy, że 2012 r. może być poniżej poziomu z 2011 r., ale pogłoski o śmierci inwestycji w czyste energie były mocno przesadzone — stwierdził szef BNEF, Michael Liebreich. — Najbardziej uderzające jest to, że ten spadek nie był wcale większy, biorąc pod uwagę turbulencje, na jakie był narażony ten sektor w minionym roku, z powodu niepewności co do polityki wspierania go, trwającego kryzysu budżetowego w Europie i ciągłego spadku kosztów technologii — podkreślił.

Z jednej strony BNEF zwraca uwagę na doskonały stan rynku chińskiego, największego na świecie (przed amerykańskim), z sumą 67,7 mld dolarów (+20 proc.), Japonii po katastrofie w Fukushimie (16,3 mld, +75 proc.) i na skok w RPA do 5,5 mld dol. z kilkudziesięciu mln w 2011 r.

Z drugiej strony, największe kraje notują poważne spadki, przede wszystkim USA, o 32 proc. do 44,2 mld, bo rynek odczuwał niepokój w związku ze skutkami klifu fiskalnego i konkurencji gazu łupkowego.

Indie zanotowały spadek o 44 proc. na skutek wstrzymania przez władze nakładów na wykorzystanie energii wiatru i słońca. Włochy zmniejszyły je o 51 proc. do 14,7 mld, a Hiszpania o 68 proc. do 3 mld, bo rządy obu krajów szukały oszczędności, gdzie tylko się da.

Inne ważne kraje europejskie też zmniejszały budżety na ten cel — Francja o 35 proc. do 4,3 mld, W. Brytania o 17 proc. do 8,3 mld i Niemcy o 27 proc. do 22,8 mld.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał